Imieniny Stefana

👨 Stefan ♂️

Do najbliższych imienin Stefana zostało 60 dni, czyli 1 miesiąc i 29 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Stefan obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 16 sierpnia (piątek) i 2 września (poniedziałek).

Pochodzenie imienia

Stefan to imię męskie pochodzenia greckiego, wywodzące się od słowa "znak zwycięstwa". Starogreckie słowo stefanos oznacza wieniec.

Charakterystyka osób noszących imię Stefan

Stefan jest tradycjonalistą oraz konserwatystą. W życiu kieruje się jasno określonymi zasadami, opartymi na ponadczasowych wartościach moralnych. Nigdy nie zmienia swojego zdania pod wpływem otoczenia i słynie z dość staroświeckich poglądów. Zawsze odważnie i uparcie broni swojego zdania, choć jego przekonania mogą wyróżniać się utopijnością. Nie należy do tolerancyjnych osób, szczególnie, że każdą odmienność traktuje jako coś wrogiego. Nie potrafi zmodyfikować swoich przekonań i cóż, nie jest również zbyt ugodowy. Dlatego jest trudnym negocjatorem i zazwyczaj to on ma ostatnie słowo do powiedzenia.

Stefan ma tendencję do wywoływania konfliktów, choć nie zawsze ma rację. Posiada również duży intelekt oraz wysokie aspiracje, które sprawiają, że potrafi odnieść spektakularny sukces. A każdy osiągnięty cel, przyczynia się do podbudowania samooceny Stefana. Lubi chwalić się swoimi sukcesami i często może koloryzować fakty. Ale najbliższych w niczym nie przeszkadza taka postawa, bowiem Stefan jest także towarzyski i sympatyczny. Z natury jest optymistą oraz altruistą, tak więc otoczony jest wianuszkiem wielbicieli. Często wzbudza podziw i stawiany jest jako wzór do naśladowania. A Stefan uwielbia znajdować się w centrum zainteresowania otoczenia i chętnie sprawuje władzę nad resztą współpracowników.

W życiu zawodowym, Stefan wyróżnia się odpowiedzialnością, a także wytrwałości. Nigdy nie poddaje się w obliczu porażki i zawsze walczy ze wszelkimi przeciwnościami. Zazwyczaj wyciąga trafne wnioski i stara się nie popełniać podobnych pomyłek. Świetnie czuje się na kierowniczych stanowiskach i uwielbia wydawać rozkazy.
W życiu uczuciowym, Stefan poszukuje partnerki, która gotowa jest do bezinteresownej miłości i zachowania pełnej wierności. To mężczyzna, nie akceptujący żadnych aktów nielojalności, tak więc jego kobieta musi odznaczać się krystaliczną duszą oraz niewinnym sumieniem. Stefan jest wymagającym mężem oraz cierpliwym ojcem, lecz pod warunkiem, że będzie potrafił pogodzić nadmierną ambicję z codziennymi obowiązkami domowymi.

Patron imienia

Patronem imienia jest Stefan I, papież, który piastował to w latach 254-257. To czasy, w których na porządku dziennym były liczne spory wewnątrzkościelne. Papież zmarł 2 sierpnia 257 roku i szybko został objęty kultem męczennika.

Ciekawostki

Początkowo imię to znane było w formie: Szczepan (od X wieku). Z czasem te dwa imiona stały się niezależne. Co ciekawe, forma Stefan występowała w sferach wyższych, zaś Szczepan w niższych. Od imienia tego również pochodzą nazwiska: Stefek, Stefczyk, Stefanowicz, Stefański, Stefanowski itp.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.