Imieniny Szymona

👨 Szymon ♂️

Do najbliższych imienin Szymona zostały 23 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Szymon obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 18 lipca (czwartek), 3 września (wtorek), 28 października (poniedziałek), 5 stycznia (niedziela) i 16 maja (piątek).

Pochodzenie imienia

Szymon to imię męskie pochodzenia hebrajskiego, biblijnego. Imię dosłownie oznacza 'Jahwe wysłuchał'. Powstały dwie formy tego imienia: imię Simon upowszechniło się w chrześcijaństwie zachodnim, zaś Symeon w chrześcijaństwie wschodnim.

Charakterystyka osób noszących imię Szymon

Szymon to mężczyzna, o którym można powiedzieć, że jest aniołem wśród ludzi. Ceni sobie szczerość i woli najgorszą prawdę od kłamstwa. On sam nigdy nie ucieka się do nieszczerości i podobnej postawy oczekuje od innych. Niczego nie owija w bawełnę i można być pewnym, że jego słowa świadczą o samej prawdzie. Posiada wrażliwe serce, które można łatwo zranić. I choć często zachowuje kamienną twarz, to w jego duszy toczy się prawdziwa burza uczuć.
Szymon jest prostolinijny i kieruje się w życiu ponadczasowymi wartościami moralnymi. Chce uchodzić za honorowego człowieka i nie składa obietnic bez pokrycia. Choć może sprawiać wrażenie, że ucieka od zobowiązań, to tak naprawdę swoje słowo traktuje z największą powagą i nie chce uchodzić za kłamliwego człowieka.
Szymon ma wysokie poczucie sprawiedliwości i zazwyczaj to on staje w obronie ofiar. Nieraz walczy ze wszelkimi przeciwnościami losu i choć może jego postawa przypominać walkę z wiatrakami, to on wierzy w swoje powołanie.
Szymon posiada altruistyczną duszę i często gotowy jest do niesienia bezinteresownej pomocy. Nie zważa na swoje wysiłki, ale zrobi wszystko dla najbliższych. To mężczyzna, który trochę ukrywa przed światem swoją prawdziwą naturę. Choć często angażuje się w różne społeczne działania, to jednak woli zachować pewien dystans. Jest zamknięty w sobie i niechętnie dzieli się swoimi tajemnicami. Również przyjaciół traktuje z dystansem i niekiedy próbuje oddalić od siebie najbliższych. Nie potrafi jednoznacznie wyrazić emocji i dlatego woli dusić w sobie wszelkie uczucia. Niestety, taka postawa może sprawić, że całkowicie odsunie się od znajomych i porzuci własne marzenia.
Szymon ma wielkie ambicje i marzenia. Pragnie odnieść sukcesy w pracy zawodowej i nieraz poświęca wiele sił na zrealizowanie swoich planów. A dzięki swojej wytrwałości oraz sumienności, potrafi dojść do upragnionego celu, lecz pod warunkiem, że przestanie uciekać przed samym sobą.
W życiu uczuciowym, poszukuje kobiety, która stanie się jego najbliższą przyjaciółką oraz towarzyszką życia. Niestety, nie można powiedzieć, że ma szczęście w miłości, a każdy zawód traktuje jako osobistą porażkę. Kocha wiernie i nawet w przypadku nieszczęśliwej miłości, nie potrafi zapomnieć o ukochanej. Jest doskonałym mężem oraz wspaniałym ojcem, ale pod warunkiem, że przestanie zamykać się w swoim cierpieniu, a otworzy się na nową miłość.

Patron imienia

Patronem imienia jest Szymon, Apostoł. Ewangelie wymieniają św. Szymona w ścisłym gronie uczniów Jezusa. Niestety, Biblia nie podaje szerszych informacji o tym apostole. Według pewnej teorii, Święty wraz ze św. Judą głosił Ewangelię nad Morzem Czerwonym i w Babilonii, a nawet w Egipcie, a poza Palestyną razem z nim poniósł śmierć. Według podań, został przecięty piłą, zaś jego ciało miało znajdować się w Nicopolis (północna Bułgaria), w kościele wystawionym ku czci Apostoła. Św. Szymon jest patronem diecezji siedleckiej oraz farbiarzy, garncarzy, grabarzy i spawaczy.
W ikonografii św. Szymon w sztuce wschodniej przedstawiany jest z krótkimi włosami lub łysy, zaś w sztuce zachodniej ma dłuższe włosy i kędzierzawą brodę. Do jego atrybutów należą: księga, kotwica, palma i piła, którą miał być rozcięty, topór, włócznia.

Ciekawostki

W Polsce imię to pojawiło się we wczesnym średniowieczu. Od imienia tego pochodzą również nazwiska: Szymik, Szymanowicz, Szymanowski, Szymański, Szymek, Szymkiewicz, Szymkowski, Szymkowiak, Szymankiewicz, a także nazwa miejscowa Szymanów.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.