Imieniny Tekli

👩 Tekla ♀️

Do najbliższych imienin Tekli zostały 93 dni, czyli 3 miesiące i 1 dzień.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Tekla obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 30 sierpnia (piątek) i 23 września (poniedziałek).

Pochodzenie imienia

Tekla to imię żeńskie pochodzenia greckiego. Imię wywodzi się od słów „theokles, theokleia” w którym „theos” znaczy „bóg” a „kleos” – „chwała, sława”, imię oznacza więc "chwalić Boga".

Charakterystyka osób noszących imię Tekla

Jaka jest Tekla? To kobieta, która wyróżnia się opiekuńczością wobec świata. Już od najmłodszych lat jest bardzo rodzinna i to wśród najbliższych spędza czas. Jest typową domatorką, która dom traktuje, jako ostoję bezpieczeństwa. Choć preferuje spokojny sposób spędzania czasu, to jednak nie jest samotnikiem. Może pochwalić się małym gronem znajomych, dla których jest gotowa do wielkich poświęceń.

Tekla lubi otaczać się mądrymi oraz doświadczonymi życiowo osobami i cóż, sama słynie z głębokiej mądrości. Dużą wagę przykłada do rozwoju osobistego i dlatego nie można powiedzieć, że marnuje życie na ulotne przyjemności. Tekla posiada liczne uzdolnienia, które sprawiają, że należny do niebanalnych osób. Z natury jest bardzo spokojna i opanowana, więc nic ani nit nie jest w stanie wyprowadzić jej z równowagi. Na każdą sytuację reaguje ze spokojem i nie pozwala sobie na kierowanie się emocjami. Twardo stąpa po ziemi i dlatego nie można nazwać jej marzycielką.

Tekla chętnie pomaga innym, zwłaszcza w problemach finansowych. Choć sama miewa kłopoty w tej dziedzinie życia, to jednak gotowa jest do podzielenia się każdym groszem.

W pracy zawodowej wyróżnia się pracowitością oraz sumiennością. Zawsze perfekcyjnie wywiązuje się ze swoich obowiązków i nigdy nie zapomina o ważnych terminach bądź spotkaniach. Ma szansę na odniesienie dużego sukcesu, lecz pod warunkiem, że uwierzy we własne siły. I dopiero, gdy pozbędzie się kompleksów, to zacznie korzystać z życia.

Tekla najchętniej zajmuje stanowiska związane z kreatywnym oraz twórczym działaniem. Ucieka od rutynowych czynności i dlatego źle się czuje w trakcie monotonnych działań. Choć jest bardzo ambitna, to jednak nie potrafi współpracować w dużej grupie. Ceni sobie spokojną atmosferę, więc ucieka od wszelkich konfliktowych sytuacjach. Jednak potrafi obronić swoje zdanie, choć później przeżywa przez długi czas każdą konfrontację.

W miłości poszukuje spokojnego oraz opanowanego mężczyznę. Na pierwszym miejscu stawia dobro rodzinnie, więc zazwyczaj dąży do stabilizacji uczuciowej. Potrafi stworzyć dom pełen miłości oraz ciepła, które rozgrzewa serce domowników. Tekla jest wierną oraz lojalną partnerką, która wierzy w prawdziwą miłość na całe życie.

Patron imienia

Patronką imienia jest Święta Tekla, pierwsza męczennica i równa apostołom. Według apokryfu była uczennicą św. Pawłan i od niego otrzymała chrzest, podczas jego pierwszej podróży po Azji Mniejszej. Została dwukrotnie skazana na śmierć, jednak z każdego wyroku ocalała. W Seleucji zmarła jako pustelnica. Według legendy, w czasie prześladowania za wiarę chrześcijańską przez własnych rodziców i ścigania przez wojsko rzymskie, św. Tekla, podczas ucieczki dobiegła do Maaluli. Dzięki jej żarliwym modlitwom rozstąpiły się strome skały, umożliwiając dalszą ucieczkę. W ten sposób powstał wąwóz św. Tekli, który dziś należy do największych atrakcji dla odwiedzających Maalulę turystów i pielgrzymów. Co ciekawe, ściany wznoszą się kilkanaście metrów nad wąskim dnem, a w pobliżu jego wylotu wybudowano kościół i klasztor pod jej wezwaniem.

Ciekawostki

Imię to najczęściej występowało wśród chrześcijan wschodnich, głównie dzięki św. Tekli. Imię to straciło na swojej popularności w XIX wieku.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.