Imieniny Urszuli

👩 Urszula ♀️

Do najbliższych imienin Urszuli zostały 92 dni, czyli 3 miesiące i 2 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Urszula obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 29 maja (środa) i 21 października (poniedziałek).

Pochodzenie imienia

Urszula to imię pochodzenia łacińskiego, powstałe od męskiego imienia Ursulus. To rzymskie imię oznacza 'niedźwiedzia’ lub 'niedźwiedzice', czyli dosłownie znaczy Niedźwiadka i Niedźwiedziczke.

Charakterystyka osób noszących imię Urszula

Urszule na pierwszym miejscu stawiają na osiągnięcie sukcesów życiowych oraz spełnienie własnych ambicji. Zawsze dążą uparcie do celu i wyróżniają się wyjątkową wytrwałością. Nigdy nie odkładają niczego na później i zazwyczaj po wykonaniu obowiązków, spędzają czas wśród najbliższych osób.
Urszule cenią sobie głębokie i trwałe więzi między przyjaciółmi i rodziną. To osoby opiekuńcze, które najlepiej czują się w znanych miejscach. Nie przepadają za zmianami w życiu i zazwyczaj kierują się dobrocią serca. Kobiety o tym imieniu, zachowują się zawsze prostolinijnie i przekładają szczęście najbliższych nad własne. Urszule emanują ciepłym urokiem, przyciągającym wiele zmarzniętych serc, które potrafi rozgrzać słonecznym uśmiechem.
To sympatyczne kobiety, zawsze pozytywnie nastawione do życia. Uwielbiają poznawać nowych ludzi i nawiązywać nowe znajomości. Bardzo rzadko okazują zły nastrój i zazwyczaj głęboko skrywają prawdziwe uczucia. To także urodzone działaczki, aktywnie spędzające czas. Urszule często motywują do działania i nie cierpią bezczynnie spędzać wolnego czasu. Bardzo często okazują się inteligentnymi kobietami, które umiejętnie korzystają z własnego zasobu wiedzy. Urszule lubią angażować się w działania społeczne i zawsze działają bezinteresownie, zwłaszcza, gdy oferują pomoc potrzebującym.
Urszule także posiadają szczególne umiejętności dyplomatyczne. Nieraz potrafią przekonać do swoich racji największych sceptyków. Bywają bardzo stanowcze, szczególnie w sytuacjach wymagających obrony przekonań. Często kierują się w życiu tradycyjnymi poglądami i niechętnie zmieniają przekonania. To ostoje moralnych i etycznych wartości, gdyż ponad wszystko cenią sobie uczciwość oraz sprawiedliwość.
W życiu uczuciowym, Urszule poszukują partnerów podobnych do ich charakteru. Nie odnajdą szczęścia w ramionach nieodpowiedzialnych mężczyzn, lecz wymagają pewnej stabilizacji życiowej oraz jasno określonego celu życiowego. Także to one wpajają dzieciom dawne tradycje i wartości moralne, gdyż uważają, że tradycyjne wychowanie jest podstawą szczęścia rodzinnego.

Patron imienia

Patronką imienia jest Urszula i jej towarzyszki, męczennice. U podstaw kultu Urszuli znajduje się starożytna inskrypcja, pochodząca z IV/V stulecia, do dziś doskonale zachowana. Według niej, Urszula poniosła śmierć przed prześladowaniem Dioklecjana. Jedna z legend mówi, że Urszula była królewną brytyjską, którą chciał poślubić królewicz Eteriusz, poganin. Lecz Urszula złożyła ślub czystości i za radą aniołów uprosiła sobie trzyletnią zwłokę. Przebywała przez ten czas z dziesięcioma towarzyszkami, które miały własne tysiączne orszaki oraz własne statki. Gdy zbliżał się termin, gwałtowny sztorm porwał statki wraz z nią i jej towarzyszkami i zagnał do ujścia Renu. Po tym jak znalazły się w Kolonii, zostały zabite przez Hunów.

Ciekawostki

W Polsce imię jest znane od czasów średniowiecza, w następujących formach: Orszula, Urszula, Wirszula. Jedną z najbardziej znanych Urszul jest młodo zmarła córka Jana Kochanowskiego, bohaterka jego „Trenów”. W XIX wieku, imię traktowano jako przestarzałe oraz niemodne. Dopiero w XX wieku stało się znów popularne.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.