Imieniny Wawrzyńca

👨 Wawrzyniec ♂️

Imieniny Wawrzyńca były 13 dni temu.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Wawrzyniec obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 5 września (czwartek), 14 listopada (czwartek) i 10 sierpnia (niedziela).

Pochodzenie imienia

Wawrzyniec to polska forma imienia Laurencjusz, pochodząca od słowa laur, wawrzyn.

Charakterystyka osób noszących imię Wawrzyniec

Wawrzyniec to mężczyzna, który dużą wagę przykłada do wartości rodzinnych. Uwielbia spędzać czas z najbliższymi i niechętnie opuszcza domowe ognisko. Lubi troszczyć się o innych i zawsze pomaga potrzebującym. Jest urodzonym altruistą, który chętnie oferuje swoją pomocną dłoń. Nie jest obojętny wobec krzywdy innych, lecz próbuje walczyć ze złem tego świata. Dlatego Wawrzyniec tak chętnie angażuje się we wszelkie działania społeczne i cóż, każda akcja charytatywna sprawia Wawrzyniec prawdziwą przyjemność. W życiu kieruje się jasno określonymi zasadami moralnymi, więc raczej nigdy nie posunie się do zdrady lub oszustwa.

Choć sprawia wrażenie samotnika, to jednak lubi otaczać się mądrymi i doświadczonymi życiowo przyjaciółmi. On sam posiada wszechstronną inteligencję i ciekawe zainteresowania, które sprawiają, że nie należy do banalnych osób. Wawrzyniec jest wiernym oraz lojalnym przyjacielem, szczególnie dbającym o dobre relacje. Nie lubi uczestniczyć w konfliktach i niechętnie wdaje się w słowne polemiki. Nie propaguje żadnej formy przemocy i cóż, należy do wyjątkowo ugodowych osób.

W pracy zawodowej, Wawrzyniec poszukuje stanowiska, które wymaga kontaktów ludzkich. Lubi pracować w grupie i chętnie pomaga innym. Wyróżnia się sumiennością oraz odpowiedzialnością, bowiem zawsze wzorowo wypełnia swoje obowiązki. Niestety, ale nie posiada wielkich ambicji, gdyż nie jest zbyt wymagający, a taka postawa może sprawić, że Wawrzyniec nie wykorzysta swojego potencjału. Ma szansę na odniesienie sukcesy, jednak potrzebuje odpowiedniego bodźca do działania.

W życiu miłosnym, Wawrzyniec marzy o partnerce na całe życie. Nie jest zwolennikiem gorących romansów, bowiem wierzy w prawdziwą miłość i gotowy jest czekać na tę jedyną. Wawrzyniec jest wiernym oraz lojalnym partnerem, który szczególnie dba o potrzeby najbliższych. Uwielbia spędzać czas z rodziną i aktywnie uczestniczy w wychowywaniu dzieci. Nie ucieka od obowiązków domowych i nie można zarzucić Wawrzyńcowi braku zainteresowania sprawami najbliższych. Często to on jest powiernikiem oraz wsparciem rodziny, więc jego związek okazuje się być szczęśliwy oraz spełniony.

Patron imienia

Patronem imienia jest Święty Wawrzyniec, diakon i męczennik. Wawrzyniec był jednym z siedmiu diakonów Kościoła rzymskiego za czasów papieża Sykstusa II. Według źródeł, Wawrzyniec miał być wyłączony z grupy skazanej na śmierć, która stanowiła orszak papieża. Poniósł męczeńską śmierć 10 sierpnia 258 roku, a jego ciało pogrzebał św. Justyn, kapłan, w posesji św. Cyriaki. Co roku wierni tłumnie gromadzili się wokół jego grobu. Jego imię włączono do kanonu Mszy świętej i do Litanii do Wszystkich Świętych. Wawrzyniec był w starożytności i średniowieczu jednym z najbardziej popularnych świętych. Wzywano go na przykład do pożarów i przeciw chorobom reumatycznym. Również wierzono, że co piątek schodzi do czyśćca, aby wybawić stamtąd choć jedną duszę. W ikonografii św. Wawrzyniec przedstawiany jest jako diakon w dalmatyce, czasami jako diakon ze stułą. Do jego atrybutów należą: księga, krata, palma, otwarta szafka, a w niej księgi Ewangelii, sakiewka, zwój.

Ciekawostki

W Polsce imię to pojawiło się w czasach średniowiecza, początkowo w formie łacińskiej Laurentius i pochodnych z języka niemieckiego: Lorenc, Lorko, a następnie pod wpływem czeskim w wyniku odpodobnienia, w formie Wawrzyniec. Od imienia również pochodzą liczne nazwiska, na przykład: Wawro, Wawrzon, Wawrzoń, Wawrzyniak, Loranc, Lorenczuk, Lorentowicz, Lorek, a także nazwa miejscowa: Wawer.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.