Imieniny Władysławy

👩 Władysława ♀️

Do najbliższych imienin Władysławy zostało 11 dni.

Władysława obchodzi swoje imieniny najczęściej 27 czerwca (czwartek)

Pochodzenie imienia

Władysława to żeńska forma pochodząca od imienia Władysław. Istnieje również bardzo rzadko występująca forma Ładysława, stanowiąca zapożyczenie z języka czeskiego i słowackiego.

Charakterystyka osób noszących imię Władysława

Władysławy to kobiety, które uwielbiają znajdować się w centrum otoczenia. To indywidualisty, które za wszelką cenę chcą wyróżniać się z tłumu szarych ludzi. Jednak pod maską pewnej siebie osoby, skrywają wrażliwą duszę i serce, które wymaga specjalnej opieki. Władysławy należą do aktywnych kobiet, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Zawsze dążą do osiągnięcia celu, lecz pod warunkiem, że ich działania nie wyrządzą nikomu krzywdy.

Władysławy nieraz wybierają samotne życie, bowiem nie odczuwają potrzeby posiadania bliskiego towarzysza wędrówki przez swój los. To kobiety, które cenią sobie towarzystwo innych osób, ale zazwyczaj trzymają dystans wobec nieznajomych. Władysławy podkreślają na każdym kroku swoją niezależność i uciekają przed wszelkimi próbami zdominowania ich woli. Często samotność z wyboru pomaga w realizowaniu celu życia, lecz nie zawsze muszą odczuwać z tego powodu satysfakcję. Władysławy stawiają na pierwszym miejscu rozwój osobisty i nieraz mogą sprawiać wrażenie egocentrycznych osób.

W pracy zawodowej Władysławy kierują się uczciwością oraz sprawiedliwością. Znane są z wyjątkowej lojalności oraz mądrości życiowej. Często to one udzielają trafnych rad i traktowane są jako współczesne wyrocznie. Władysławy mają ogromną szansę na osiągnięcie spektakularnego sukcesu zawodowego, lecz muszą zajmować stanowiska, które gwarantują im swobodę działania.

Władysławy mają tendencję do stawiania przed sobą wygórowanych wymagań. Często nie są zadowolone ze swoich sukcesów, choć otoczenie postrzega je jako wzór do naśladowania. Władysławy akceptują zmiany w życiu i nie bronią się przed radykalnymi przemianami. Posiadają duże zdolności adaptacyjne i szybko odnajdują się w nowym otoczeniu. W życiu uczuciowym, Władysławy stawiają na prostotę i szczerość, bowiem one same odznaczają się dużą prostolinijnością. W miłości poszukują partnera, który zaakceptuje ich niezależność, gdyż wolna wola jest ich celem w życiu. W zamian za bezgraniczne zaufanie, Władysławy odwdzięczają się wiernością oraz gorącą miłością, która często stanowi podstawę trwałego związku.

Patron imienia

Patronem zarówno żeńskiej jak i męskiej formy imienia jest Władysław I, król Węgier. Dzieciństwo i młodość spędził na dworze Kazimierza Odnowiciela, a potem Bolesława Śmiałego, zaś po śmierci starszego brata, Gejzy, objął panowanie na tronie węgierskim. Stawiany był jako wzór średniowiecznego rycerza i słynął ze świątobliwego życia. W 1095 roku został wodzem pierwszej krucjaty przeciw muzułmanom w Ziemi Świętej. Zmarł w Neutrze (obecnie Nitra w Słowacji) 29 lipca 1095 roku i szybko jego grób został otoczony kultem. Władysław został kanonizowany przez papieża Celestyna III w 1192 roku i do dziś jest patronem Węgier. W ikonografii św. Władysław przedstawiany jest z insygniami królewskimi wraz z atrybutami: aniołem podającym włócznię, chorągwią, krzyżem, turbanem turecki.

Ciekawostki

Imię znane jest w Polsce od XI wieku. Imię często występowało na Czechach i na Węgrzech. Inną formą tego imienia jest Włodzisława, która stanowi odpowiednik staropolskiego imienia Włodzisław.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.