Imieniny Włodzimierza

👨 Włodzimierz ♂️

Do najbliższych imienin Włodzimierza zostało 20 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Włodzimierz obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 15 lipca (poniedziałek) i 16 stycznia (czwartek).

Pochodzenie imienia

Włodzimierz to słowiańskie imię męskie, składające się z dwóch elementów: włodzi- – "panuje" i -mierz, które pochodzi z dawnego -mir – "pokój". Imię dosłownie oznacza „kogoś, kto panuje w spokoju”.

Charakterystyka osób noszących imię Włodzimierz

Włodzimierz to mężczyzna, który lubi wieść wygodne życie na dobrym poziomie. Jest także uparty oraz ambitny. Często Włodzimierz przykłada wagę do prawidłowych relacji z otoczeniem i cóż, nie lubi wdawać się w konflikty z innymi. Lubi spędzać czas poza miastem i najchętniej wybiera się w dalekie podróże. Należy do dusz towarzystwa i nie stroni od przyjaciół. Nie jest typowym domatorem, choć dba o porządek i harmonię. Lubi otaczać się pięknymi przedmiotami i posiada artystyczne uzdolnienia. Często zajęty się twórczym działaniem, choć jego talent znany jest nielicznej grupie osób.

W pracy zawodowej, Włodzimierz wyróżnia się sumiennością oraz pracowitością. Ma szansę na odniesienie spektakularnych sukcesów i posiada duży potencjał twórczy. Lubi rywalizację i chętnie angażuje się w różne działania. Nie jest zawistny i potrafi przyznać się do błędu. A w obliczu porażki, nie poddaje się i odważnie walczy ze wszelkimi przeciwnościami losu. Nie ucieka przed radykalnymi decyzjami i nie obawia się zmian w swoim życiu. Należy przyznać, że często wykazuje się rozsądkiem oraz odwagą.
Włodzimierz dba szczególnie o swój rozwój duchowy. Dużą wagę przykłada do zdobywania wiedzy i poszukiwania nowych dróg rozwoju. Nie ogranicza się do jednej dziedziny, lecz jego wiedza dotyczy różnorodnych zagadnień.

Włodzimierz jest dobrym i wiernym przyjacielem. Choć miewa huśtawki nastroju, to wśród przyjaciół tryska dobrym humorem. Nieraz optymistycznie patrzy w przyszłość i nie przejmuje się własnymi problemami. Ale należy przyznać, że troszczy się o najbliższych i często to ich kłopoty zaprzątają myśli Włodzimierza. Często próbuje pomagać innym i nie jest obojętny wobec cierpienia pokrzywdzonych.

W życiu uczuciowym, Włodzimierz poszukuje partnerki, która podobnie jak on, wyróżnia się optymizmem oraz dobrym sercem. Lubi spędzać czas w towarzystwie kobiet, ale panie traktuje z największym szacunkiem. Ceni sobie zmysłowe kontakty, lecz w związku zachowuje pełną wierność. Jest dobrym mężem oraz ojcem, który szczególnie dba o ciepło ogniska domowego.

Patron imienia

Patronem imienia jest św. Włodzimierz I Wielki. Włodzimierz był nieślubnym dzieckiem księcia Świętosława I, zabitego w wojnie z Pieczyngami w 973 roku, oraz jednej ze sług jego babki, św. Olgi Mądrej. Został nominalnie księciem Nowogrodu w 969 roku. Święty słynął ze swojej działalności chrześcijańskiej i krzewieniu tej wiary na ziemiach Rusi. Książę zmarł 15 lipca 1015 roku. Tego też dnia czczony był zawsze w Kościołach wschodnich. I w tym też dniu wspomina go także nowe Martyrologium Rzymskie.

Ciekawostki

Imię Włodzimierz pojawiło się w Polsce w XII wieku. To imię czysto słowiańskie,
pozbawione odniesień kultowych (hagiograficznych).

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.