Imieniny Zdzisławy

👩 Zdzisława ♀️

Do najbliższych imienin Zdzisławy zostały 182 dni, czyli 5 miesięcy i 29 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Zdzisława obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 28 listopada (czwartek) i 16 grudnia (poniedziałek).

Pochodzenie imienia

Zdzisława to żeńska forma imienia Zdzisław, które ma pochodzenie staropolskie. Imię złożone jest z dwóch członów: Zdzie (Zdzi-), co oznacza „uczynić, zdziałać, zrobić" i -sław ("sława").

Charakterystyka osób noszących imię Zdzisława

Zdzisławy to kobiety, które cenią sobie wygodne i ustabilizowane życie. Nieraz wyróżniają się upartym charakterem i skomplikowaną osobowością. Uwielbiają otaczać się drogimi i pięknymi przedmiotami, więc z każdej podróży przywożą ze sobą niebanalne pamiątki. Zdzisławy lubią podróżować i to czasie samotnych wędrówek, odnajdują spokój duszy. Najchętniej przebywają na łonie natury i zazwyczaj uciekają do samotnych miejsc przy każdej możliwości.

Zdzisławy posiadają żyłkę przedsiębiorcy i zazwyczaj wyróżniają się wysoko rozwiniętymi umiejętnościami praktycznymi. Zawsze potrafią zrobić coś z niczego i mają świetne pomysły na zdobycie pokaźnego majątku. Jednak Zdzisławy nie są w pełni materialistkami i często poszukują dróg rozwoju duchowego. Zdzisławy krytycznie podchodzą do wielu spraw i potrafią kierować się w życiu chłodną logiką. Potrafią ocenić straty i zyski, przez co podejmują trafne decyzje. One same nie inicjują wielkich działań, lecz mogą zaangażować się w akcje, które niekoniecznie muszą charakteryzować się bezinteresownością.

Zdzisławy mają tendencję do przeprowadzania radykalnych zmian w swoim życiu. Nie boją się przyszłości i szybko adaptują się do nowych warunków otoczenia. Niestety, mogą próbować manipulować innymi ludźmi, bowiem nie należą do tolerancyjnych osób, zwłaszcza gdy ktoś nie zgadza się z ich przekonaniami. To kobiety, które potrafią przeniknąć naturę człowieka i zawsze wyczuwają prawdziwe powody różnych znajomości. Zdzisławy uwielbiają działać samotnie i nie lubią dzielić sukcesów z otoczeniem.

W życiu uczuciowym Zdzisławy trzymają emocje zawsze pod kontrolą. Nie działają pod wpływem porywu serca i dobierają sobie partnerów według ustalonych kryteriów. A gdy spotkają prawdziwą miłość, to gotowe są do wielkich poświęceń, choć sprawiają wrażenie osób raczej oziębłych. Ale w ich sercu znajduje się gorące pragnienie obdarzenia kogoś miłością oraz roztoczeniem szczególnej opieki nad partnerem. To dobre przyjaciółki oraz żony, lecz pod warunkiem, że ich partner będzie posiadał dużą dozę cierpliwości oraz wyrozumiałości.

Patron imienia

Patronką imienia jest Zdzisława Czeska, urodzona w 125 roku na Morawach. W wieku 17 lat poślubiła Gawła, pana na Lemberku. Była także dobrodziejką i fundatorką klasztoru Dominikanów w pobliskim Jabłonnem. Według podania została dominikańską tercjarką i wiodła bogobojne życie. Jej kult został zatwierdzony w 1907 roku przez Piusa X. 2 lipca 1994 roku Stolica Apostolska ogłosiła dekret o heroiczności cnót Zdzisławy, a 21 maja 1995 roku Jan Paweł II dokonał w Ołomuńcu jej kanonizacji. W Martyrologium Rzymskim wspominana jest pod dniem 1 stycznia.

Ciekawostki

Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w Polsce w XII wieku, najczęściej w pobocznych formach Zdziesława, Zdzisława.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.