Urodziny Królowej 2022

Obchody Urodzin Królowej w Wielkiej Brytanii były 766 dni, czyli 2 lata 1 miesiąc i 5 dni temu.

Ostatnie obchody Urodzin Królowej w Wielkiej Brytanii odbyły się 11 czerwca 2022 roku. (11 czerwca (sobota))

Królowa może wszystko, nawet podwójnie obchodzić swoje urodziny. Tak jak brytyjska monarchini, która urodziła się w kwietniu, ale tradycyjne oficjalne uroczystości z tej okazji organizowane są w czerwcu.


Podwójne świętowanie

Wszystko przez króla Jerzego II, który przyszedł na świat w listopadzie 1683 roku. Ponieważ uważał, że jesienna kapryśna aura nie sprzyja zabawie, przeniósł swoją imprezę urodzinową na lato. Od 1748 roku stało się więc tradycją, że oficjalne urodziny monarchy Wielkiej Brytanii obchodzone są w czerwcu. Król Jerzy II dodatkowo połączył urodziny z paradą wojskową Trooping the Colour.

Obecna królowa Elżbieta II swoje „prawdziwe" urodziny obchodzi 21 kwietnia i zwykle spędza je prywatnie, w gronie najbliższych. Odbywa się bez wielkich uroczystości państwowych, chociaż na jej cześć zostają wystrzelone salwy z armat w Hyde Parku, Windsor Great Park oraz Tower of London. Drugi raz Jej Królewska Mość świętuje w czerwcu. Wtedy odbywa się parada urodzinowa królowej czyli Trooping the Colour. Wydarzenie to planuje się z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, tak by utrafić w jak najlepszą pogodę.


Trooping the Colour

Tradycja parady wojskowej związana jest z flagami i sztandarami, które umożliwiały żołnierzom poruszanie się na polu bitwy. Kolory pułku uosabiają jego ducha i służbę, a także poległych żołnierzy. Utrata sztandaru uważana była za największą hańbę, tak jak zdobycie wrogiego koloru to największa chwała na polu bitwy.

Obecnie Trooping the Colour to najbardziej imponujący pokaz ceremonii wojskowej w Wielkiej Brytanii, a może nawet i na całym świecie. Parada rozpoczyna się w sobotę około godziny 10:00 na Placu Defilad (Horse Guards Parade). Ceremonia odbywa się według ściśle określonych etapów. Bierze w niej udział około 1400 żołnierzy oddziałów Jej Królewskiej Mości, kilka setek koni, 400 muzyków grających w orkiestrach wojskowych. Za nimi w procesji z Pałacu Buckingham jadą członkowie rodziny królewskiej, w tym monarchini ze swoim mężem księciem Filipem. Dziś królowa podróżuje w karocy, dawniej jechała konno. Parada pod eskortą Household Cavalry (jeden z dwóch najstarszych pułków brytyjskiej armii) oraz orkiestry konnej kieruje się wzdłuż The Mall do parku św. Jakuba. Gdy uczestnicy wracają do Buckingham Palace, Elżbieta II odbiera honory od wojska, a jeden z oddziałów brytyjskiej piechoty prezentuje przed nią swój sztandar. Następnie oddziały formują się w kształt kolumny marszowej i rozpoczynają paradę przed królową, która obserwuje ją z ustawionego podestu. Po tym widowisku najsłynniejsza brytyjska rodzina powraca do Pałacu Buckingham.

W południe rozbrzmiewa salwa z armat z 41 strzałów z położonego w centrum miasta Hyde Parku. Godzinę później poprawia się 62 wystrzałami w pobliżu zamku Tower of London. Po salwach armatnich i uroczystości, Jej Królewska Mość pojawia się na balkonie, z którego podziwia przelot samolotów Królewskich Sił Powietrznych. Wśród nich można zobaczyć zarówno obecne samoloty i śmigłowce, jak i np. myśliwce Hurricane i Spitfire z czasów Bitwy o Anglię w trakcie II wojny światowej.

Punktem kulminacyjnym tego podniebnego spektaklu jest pokaz odrzutowców Hawk z zespołu akrobacyjnego Red Arrows, który „rysuje" na niebie dymne smugi w brytyjskich barwach narodowych. Dodatkowo Tamizą przepływa flota historycznych łodzi.

Uroczystości transmituje na żywo telewizja BBC. Pierwsza transmisja na żywo odbyła się 8 czerwca 1939 roku. Z kolei pierwsza transmisja radiowa miała miejsce 5 czerwca 1926 roku.

Z okazji Queen's Birthday puby w całym kraju otwarte są o dwie godziny dłużej niż zwykle.W niedzielę natomiast okolice Buckingham Palace zamieniają się w jeden wielki piknik, w którym udział bierze ponad 600 organizacji, którym patronuje królowa.

Urodziny królowej obchodzone są zarówno w Londynie, jak i we wszystkich terytoriach należących do Wspólnoty Narodów, a więc Kanadzie, Australii, czy Nowej Zelandii.


Elżbieta II - światowa rekordzistka

Od 9 września 2015 roku królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, tym samym pobiła rekord królowej Wiktorii (63 lata, 7 miesięcy i 2 dni), swojej praprababci. Od 13 października 2016 roku jest również najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Wcześniej tytuł ten przysługiwał Ramie IX – królowi Tajlandii, który rządził od 1946 do swojej śmierci w 2016 roku.

Elizabeth Alexandra Mary Windsor urodziła się na Bruton Street 17 w Mayfair w Londynie 21 kwietnia 1926 roku. Jej ojcem był książę Yorku Albert, późniejszy król Jerzy VI, a matką Elżbieta Bowes-Lyon. Kiedy Elżbieta miała 10 lat, umarł jej dziadek, król Jerzy V. Tron objął stryj, książę Walii, jako Edward VIII. Gdy abdykował po 11 miesiącach 11 grudnia 1936 roku władzę w kraju przejął Jerzy VI. W ten oto sposób Elżbieta została następczynią tronu.

Wiadomość o tym, że obejmie władzę nad Wielką Brytanią zastała ją w Kenii, w hotelu Treetops w Thice. 6 lutego 1952 roku król Jerzy VI zmarł na raka gardła. Elżbieta II była więc pierwszym od czasów Jerzego I brytyjskim monarchą, który w momencie wstąpienia na tron przebywał za granicą. Elżbieta II koronowana została 2 czerwca 1953 roku.


Niepokorna i popularna

20 listopada 1947 roku Elżbieta wyszła za mąż za Filipa, oficera niemiecko-duńskiego pochodzenia, związanego rodzinnie z tronem Grecji. Elżbieta nie posłuchała w tym przypadku rodziców, którzy byli przeciwni temu związkowi. Filip nie przypadł do gustu parze królewskiej, choćby z tego powodu, że jego krewni byli związani z reżimem nazistowskim. Jak pokazała historia, były to nieuzasadnione obawy – para jest ze sobą na dobre i złe, doczekała się także czwórki dzieci.

O jej odwadze świadczą wydarzenia podczas licznych podróży zagranicznych. Odmówiła choćby zachowywania dystansu od prezydenta Ghany Kwame Nkrumaha, pomimo iż był on celem zamachów. Warto też wspomnieć o Trooping the Colour w 1981 roku – zamachowiec Marcus Serjeant oddał do królowej sześć strzałów ślepymi nabojami. Koń królowej stanął dęba, jednak Jej Królewska Mość jako znakomity jeździec uspokoiła zwierzę. Potem jak gdyby nigdy nic kontynuowała przegląd wojska.

Królowa jest bardzo popularna w Wielkiej Brytanii i cieszy się dużym poparciem Brytyjczyków. Konstytucyjnie i wizerunkowo jest ważnym elementem brytyjskiego systemu władzy, ale jej rola jest tak naprawdę symboliczna. Jest co prawda najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych i ma prawo decydować o wojnie i pokoju oraz mianuje premiera. Tyle, że jest to czynność symboliczna, gdyż premierem zawsze zostaje lider zwycięskiej partii. Ma również prawo weta, ale ostatnio władca skorzystał z niego w 1707 roku - była to Anna Stuart. Elżbieta jak na głowę monarchii parlamentarnej stoi ponad podziałami politycznymi i rzadko wyraża swoje osobiste opinii na tematy polityczne. W ogóle rzadko udziela wywiadów, choć była pierwszym władcą, który wprowadził media do rodziny królewskiej. Interesuje się fotografią, psami i jazdą konną, posiada kilka stadnin. Królowa jest patronką około 620 organizacji charytatywnych.