Dzień Artura 2013

Obchody Dnia Artura były 3805 dni, czyli 10 lat 5 miesięcy temu.

Ostatnie obchody Dnia Artura odbyły się 26 września 2013 roku. (26 września (czwartek))

Dzień Artura (ang. Arthur's Day) to coroczny cykl wydarzeń muzycznych na całym świecie, pierwotnie zorganizowany przez Diageo w 2009 roku w celu promowania 250-lecia browaru Guinnessa . Został nazwany na cześć założyciela browarnictwa Guinnessa, Arthura Guinnessa.

Imprezy 2009 odbyły się na arenie międzynarodowej w Dublinie, Kuala Lumpur, Lagos, Nowym Jorku i Yaoundé w dniu 23 września 2009 r. Wydarzenie było transmitowane na całym świecie w Sky TV , ITV2 i DirecTV . W tamtym czasie na fundusz Arthur Guinness wpłacono 6 milionów euro. Tzw. świętowanie zostało poparte przez kilka znanych nazwisk, takich jak gwiazda rocka, aktywista polityczny Bob Geldof, reżyser i scenarzysta Guy Ritchie, piłkarz i ambasador piłki nożnej Guinnessa w Afryce Michael Essienoraz brytyjskie gwiazdy, takie jak Peter Crouch i Sophie Dahl.

Wydarzenie zostało skrytykowane jako chwyt marketingowy mający na celu zwiększenie sprzedaży Guinnessa z okazji Dnia Artura, bez zrozumienia i uznania dla poczucia nostalgii i znaczenia kryjącego się za „czarnymi rzeczami”, które według Diageo promowane było przez wydarzenie. Diageo twierdził również, że Dzień Artura odbył się w czwartek, a nie dokładną coroczną podstawę w pierwotnej dacie. Czwartek został wybrany przez Diageo, ponieważ czwartki były tradycyjną „noc studencką” w Dublinie i wielu miastach Irlandii.

Ostatni Dzień Artura odbył się w 2013 roku, a Guinness odwołał to wydarzenie w 2014 roku. Nowy program muzyczny, który ma pomóc wschodzącym artystom w Irlandii, o nazwie Guinness Amplify został uruchomiony, aby zastąpić to wydarzenie.