Ferie zimowe Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie i Zachodniopomorskie 2025

Do początku Ferii zimowych w woj. Dolnośląskim, Mazowieckim, Opolskim i Zachodniopomorskim zostało 199 dni, czyli 6 miesięcy i 15 dni.

W 2025 roku Ferie zimowe Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie i Zachodniopomorskiea trwają od 3 lutego (poniedziałek) do 16 lutego (niedziela).

Podział województw na grupy, w których mają one równocześnie ferie, obowiązuje od 2003 roku. W tym podziale województwa Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie i Zachodniopomorskie wylądowały w jednym worku. Terminy ferii w tych miejscach oczywiście co roku się zmieniają, ale na pewno przypadają w dniach od połowy stycznia do końca lutego. To czas, w którym dzieci mogą odpocząć od nauki i wraz z rodzicami korzystać z rozrywek w swoim mieście. Co oferują na ferie dane województwa?


Dolnośląskie

Ferie w województwie dolnośląskim na pewno nie będą nudne, niezależnie od terminu. Nie można mówić o atrakcjach województwa dolnośląskiego i nie wspomnieć o Wrocławiu. Jedno z najpiękniejszych polskich miast jest wręcz stworzone na ferie. Po pierwsze dzieci na pewno oszaleją na punkcie krasnali, które są rozrzucone po całym mieście – jest ich aż 350! Wrocław to też oczywiście Afrykarium, które jest jedynym na świecie oceanarium poświęconym w całości faunie Afryki. Będzie to na pewno atrakcja nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców.

Jeżeli jednak ferie równają się dla nas naturze, to warto udać się w Karkonosze. Te przepiękne góry oferują mnóstwo atrakcji: oprócz wędrówek górskich można też zwiedzić Karpacz z piękną zabudową i podziwiać górującą nad wszystkim Śnieżkę. Jeżeli nie jesteśmy fanami sportów zimowych, to lepszą opcją dla nas będą Termy Cieplickie. To nie tylko baseny i SPA, ale też zjeżdżalnie dla dzieci.


Mazowieckie

Ferie często kojarzymy z szusowaniem po nartach, a tych akurat w Mazowszu nie znajdziemy. Na szczęście można tam liczyć na wiele innych atrakcji. Oczywiście sercem Mazowsza jest Warszawa. Chociaż stolica nie kojarzy się może z feriami, to jest tam na pewno co robić. Po pierwsze w okresie zimowym w Warszawie powstaje dużo zimowych atrakcji: lodowiska, ogrody świateł, a na Górce Szczęśliwickiej można nawet pozjeżdżać na nartach. Wystarczy też wyjechać dosłownie kilkadziesiąt kilometrów poza Warszawę, żeby bawić się na kuligu czy wygrzewać w termach.

Mazowsze to też oczywiście nie tylko Warszawa. To województwo ma też do zaoferowania Radom, Płock, Mławę czy Ostrów Mazowiecką. Pomiędzy tymi miejscami znajdziemy na przykład Pulwy pod Wyszkowem, które zimą krajobrazem przypominają Arktykę. Można tam wędrować, a nawet biegać na nartach. Nie można też oczywiście zapomnieć o Puszczy Kampinoskiej, która również zimą prezentuje się wyjątkowo.


Opolskie

Chociaż nie jest to może pierwsze województwo, o jakim myślimy w kontekście ferii, to województwo opolskie również ma dużo do zaoferowania. Oferuje np. atrakcję dla miłośników bajek Disneya. Zamek w Mosznej przypomina pałace znane z popularnych bajek. Otacza go piękny ogród, który zachwyca również zimą. Dla fanów „średniowiecznych” klimatów polecamy też Twierdzę Nysy oraz gród rycerski w Byczynie.

Jeżeli z kolei lubimy nowocześniejsze atrakcje, to na pewno warto zwiedzić Opole. Chociaż miasto kojarzy się głównie z letnim festiwalem muzycznym, to również zimą można znaleźć tam dużo atrakcji, szczególnie dla dzieci. Zoo na wyspie Bolko to na przykład nie tylko wiele gatunków zwierząt, ale też minipark linowy. Podobne atrakcje znajdziemy w Parku Rozrywki i Edukacji „Rosenau – Zaginione Miasto”. Z województwa opolskiego mamy też przysłowiowy „rzut beretem” do Wrocławia albo czeskiej Ostrawy. Warto je odwiedzić również w ferie.


Zachodniopomorskie

Ostatnim województwem w tej grupie jest o wiele bliższe morzu zachodniopomorskie. Jego głównym punktem jest oczywiście Szczecin. Oprócz wielu historycznych zabytków, które możemy podziwiać bez turystów, Szczecin oferuje moc atrakcji dla dzieci. Możemy tu nawet pojeździć na nartach – jest to możliwe poprzez wizytę w Ski Parku. Znajdziemy tu również rodzinny Park Rozrywki Kids Arena oraz muzeum, w którym żadne dziecko nie będzie się nudzić – Be Happy! Sweet Art & Illusion Museum.

Województwo zachodniopomorskie to jednak nie tylko Szczecin. Chociaż pogoda w zimę nie sprzyja może kąpielom, to nadal warto odwiedzić nadmorskie miejscowości takie jak: Międzyzdroje, Kołobrzeg, Rewal, Mielno. Brak turystów oznacza całą plażę dla nas – można wykorzystać to miejsce do zabaw z dziećmi.

Ferie zimowe Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie i Zachodniopomorskie w innych latach

DzieńDataWojewództwa
Poniedziałek - Niedziela10.02.2020 - 23.02.2020Ferie zimowe Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie i Zachodniopomorskie 2020
Poniedziałek - Niedziela31.01.2022 - 13.02.2022Ferie zimowe Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie i Zachodniopomorskie 2022
Poniedziałek - Niedziela13.02.2023 - 26.02.2023Ferie zimowe Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie i Zachodniopomorskie 2023
Poniedziałek - Niedziela15.01.2024 - 28.01.2024Ferie zimowe Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie i Zachodniopomorskie 2024
Poniedziałek - Niedziela16.02.2026 - 01.03.2026Ferie zimowe Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie i Zachodniopomorskie 2026
Poniedziałek - Niedziela18.01.2027 - 31.01.2027Ferie zimowe Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie i Zachodniopomorskie 2027

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 3 lutego