Ferie zimowe Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie i Wielkopolskie 2024

Ferie zimowe Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie i Wielkopolskie zakończyły się 2 dni temu.

W 2024 roku Ferie zimowe Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie i Wielkopolskie trwały od 12 lutego (poniedziałek) do 25 lutego (niedziela).

Kolejną grupą, która ferie obchodzi razem, są województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.


Kujawsko-pomorskie


Ferie w tym województwie warto zacząć od Torunia. To piękne miasto ma wiele do zaoferowania również zimą. Przede wszystkim koniecznie trzeba tutaj odwiedzić planetarium – w końcu Toruń to miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika. Drugi symbol tego miasta? Oczywiście pierniki. Możemy je nie tylko kupić, ale również zobaczyć jak się je wyrabia, a nawet stworzyć własny piernikowy domek.


Po zwiedzeniu kolorowych kamieniczek Torunia warto ruszyć na łono natury. Chociaż województwo kujawsko-pomorskie nie kojarzy się może za bardzo z górami, to tutaj również możemy poszusować na nartach. W tym celu warto udać się na stok narciarski w Myślęcinku.

W tym województwie mieści się też oczywiście przepiękna polska puszcza – Bory Tucholskie. Zachwyca o każdej porze roku, również zimą.

W tym województwie warto zwiedzić również Bydgoszcz, Włocławek, Chełmno, a dla miłośników historii polecamy Biskupin.


Lubuskie

Chociaż to województwo najwięcej ma do zaoferowania w aspekcie natury, która zimą jak wiadomo jest w uśpieniu, to nie oznacza wcale, że nie ma co tutaj robić w ferie.


Przede wszystkim jest to kraina zamków, pałaców i dworków – jest ich tutaj aż 252! Jeżeli więc jako rodzina lubimy poznawać historię, to województwo lubuskie jest dla nas stworzone. Szczególnie polecamy Pałac w Lubniewicach, Zamek Joannitów w Łagowie Lubuskim i Pałac w Brzeźnicy. Pomiędzy zamkami i pałacami w lubuskim znajdziemy mnóstwo jezior, szlaków i Parków Krajobrazowych, dlatego właśnie jest to idealne miejsce na ferie dla osób, które szukają spokoju.

Jeżeli z kolei szukacie atrakcji, to na pewno dostarczy ich Askalandia w Gorzowie Wielkopolskim. Zjeżdżalnie, tory przeszkód i baseny z piłkami to zawsze największe atrakcje dla dzieci. Z kolei w Zielonej Górze na dzieci czeka Planetarium i Centrum Przyrodnicze.


Małopolskie

Małopolska to jeden z najchętniej odwiedzanych rejonów podczas ferii zimowych. Nie ma się co dziwić: ośnieżone stoki, Tatry, Kraków, Wieliczka – mało które województwo ma tyle do zaoferowania dla dzieci i dorosłych.

Zacznijmy od tego, co dla wielu w ferie najważniejsze – od nart. W tym województwie narciarze mają do wyboru mnóstwo stoków. Najpopularniejsze są te w Zakopanem, Białce Tatrzańskiej, Bukowinie Tatrzańskiej i Krynicy Zdroju. Jeżeli ktoś zamiast nart woli po górach spacerować, to również zimą można odwiedzić Ojcowski Park Narodowy oraz Tatrzański Park Narodowy.


Małopolskie to oczywiście nie tylko natura. Tutaj znajduje się jedno z najwspanialszych miast Polski – Kraków. Zachwyca o każdej porze roku, ale szczególnie zimą. Jeżeli ferie w tym województwie będą wypadać akurat jeszcze w styczniu, to możemy załapać się jeszcze na Jarmarki Bożonarodzeniowe, które teraz trwają jeszcze wiele tygodni po Świętach i Ogród Świateł.

Baseny termalne, gondole widokowe, kopalnie soli w Wieliczce i Bochni – 2 tygodnie ferii mogą nie starczyć, żeby zobaczyć wszystkie atrakcje województwa małopolskiego!


Świętokrzyskie

Województwo świętokrzyskie to przede wszystkim rezerwaty przyrody, które zachwycają nawet zimą. Rezerwat Diabelski Kamień, Białe Ługi, Dziki Staw – to tylko kilka przyrodniczych perełek, które w zależności od pogody warto odwiedzić. Oczywiście wszystkim znane są też Góry Świętokrzyskie oraz Świętokrzyski Park Narodowy. Jedną z największych przyrodniczych atrakcji w tym województwie jest na pewno lodospad na kieleckiej Kadzielni. Chociaż nie można go podziwiać każdego roku, to kiedy już trafimy na ten widok, to na pewno nie pożałujemy. Lodospad można podziwiać z alejki spacerowej koło wejścia do Podziemnej Trasy Turystycznej i punktów widokowych umieszczonych powyżej.

W tym województwie znajdą też coś dla siebie narciarze. Znajdują się tutaj zarówno stoki narciarskie, jak i stok saneczkowy.

Wśród miast największą atrakcją może być przepiękny Sandomierz, który zachwyca o każdej porze roku. Jeżeli z kolei nasze pociechy lubią odkrywać historię, to koniecznie trzeba je zabrać do Bodzentynu. Tam znajdują się imponujące ruiny zamku.


Wielkopolskie

Zwiedzanie tego województwa warto zacząć od jego stolicy – Poznania. Tego miasta nie trzeba nikomu przedstawiać. Kolorowe kamieniczki, rogale marcińskie, koziołki i wiele innych atrakcji sprawia, że Poznań zachwyca o każdej porze roku. Innym miastem, które warto jest tutaj odwiedzić, jest na pewno historyczne Gniezno, w którym warto opowiedzieć dzieciom o historii Polski.

Jeżeli ciągnie nas bardziej natura, to warto udać się nad jezioro Lednickie. Tutaj czeka nas dużo atrakcji. Po pierwsze znajduje się
tu wyspa z ruinami pałacu i kaplicy, które pamiętają czasy Mieszka I. Niedaleko zobaczymy też Wielkopolski Park Etnograficzny w
Dziekanowicach.

Fani filmu powinni odwiedzić Konin, w którym znajduje się Centrum Edukacji i Rozrywki Park Makiet – zobaczymy tam makiety filmowe.

Ferie zimowe Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie i Wielkopolskie w innych latach

DzieńDataWojewództwa
Poniedziałek - Niedziela14.01.2019 - 27.01.2019Ferie zimowe Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie i Wielkopolskie 2019
Poniedziałek - Niedziela27.01.2020 - 09.02.2020Ferie zimowe Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie i Wielkopolskie 2020
Poniedziałek - Niedziela17.01.2022 - 30.01.2022Ferie zimowe Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie i Wielkopolskie 2022
Poniedziałek - Niedziela30.01.2023 - 12.02.2023Ferie zimowe Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie i Wielkopolskie 2023
Poniedziałek - Niedziela20.01.2025 - 02.02.2025Ferie zimowe Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie i Wielkopolskie 2025
Poniedziałek - Niedziela02.02.2026 - 15.02.2026Ferie zimowe Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie i Wielkopolskie 2026

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 12 lutego