Ferie zimowe Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie i Śląskie 2025

Do początku Ferii zimowych w woj. Lubelskim, Łódzkim, Podkarpackim, Pomorskim i Śląskim zostały 303 dni, czyli 9 miesięcy i 27 dni.

W 2025 roku Ferie zimowe Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie i Śląskiea trwają od 17 lutego (poniedziałek) do 2 marca (niedziela).

Podział województw na grupy, w których mają one równocześnie ferie, obowiązuje od 2003 roku. W tym podziale tak różne województwa jak Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie i Śląskie znalazły się w jednej grupie. Tak jak w przypadku innych „worków”, również i w tym terminy ferii się zmienią, ale na pewno mieszczą się w okresie od połowy stycznia aż do początku marca. Właśnie wtedy dzieci zapominają o szkole, a rodzice muszą im zapewnić rozrywki. Co oferują na ferie dane województwa?


Lubelskie

Zwiedzanie tego województwa leżącego na wschodzie Polski warto zacząć od samej stolicy – Lublina. Atrakcją dla dzieci, ale też dorosłych, na pewno będzie zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej, a więc korytarzy ciągnących się pod Starym Miastem.

W województwie lubelskim znajduje się też marzenie każdego dziecka – baśniowa kraina zwana Magicznymi Ogrodami. To miejsce położone obok Kazimierza Dolnego, które szczególnie warto odwiedzić latem, ale też zimą dzieci będą miały okazję poczuć się jak w bajce. Kiedy już tam będziemy, to trzeba oczywiście zahaczyć o sam Kazimierz Dolny, który nawet dla dzieci będzie atrakcją.

Jeżeli ferie oznaczają dla nas tylko sporty zimowe, to warto odwiedzić południe województwa. Tam uda nam się poszusować na nartach, spróbować snowboardingu i innych zabaw w śniegu.

Warto zahaczyć też o Janów Lubelskie. Właśnie tam w Parku Rekreacji Zoom Natury dzieci będą mogły wziąć udział w eksperymentach chemicznych, przyrodniczych i wielu innych ciekawych zabawach.


Łódzkie

To województwo będzie wymarzone dla dzieci, które kochają zwiedzać zamki i pałace i czuć się jak postacie z ulubionych bajek. Bąkowa Góra, Majkowice, Bolesławiec, Inowłodz, Oporowo, Nieborowo – ruiny zamków albo dobrze zachowane budynki znajdziemy we wszystkich tych miejscowościach. Chociaż zimą nie można cieszyć się ogrodami wokół tych budowli, to nic straconego – to właśnie w województwie łódzkim powstał największy labirynt w Polsce.

Trzeba też oczywiście zwiedzić samą Łódź. Ponieważ jest to polska stolica filmu, to dzieci mogą tutaj uczestniczyć w wielu warsztatach i koloniach, które przybliżają im świat kinematografii. Mogą podczas nich tworzyć kostiumy, zobaczyć jakie to uczucie być na scenie i znaleźć się po drugiej stronie kamery.

Oczywiście województwo łódzkie oferuje też wiele typowo zimowych atrakcji: kuligi, zjeżdżanie na sankach, a nawet możliwość poszusowania na nartach.


Podkarpackie

Województwo podkarpackie to oczywiście Bieszczady. Ponieważ te góry nie są tak popularnym kierunkiem jak na przykład Tatry, to na stokach każdy znajdzie dla siebie miejsce. Można tu szusować na nartach, desce, zjeżdżać na sankach i uprawiać inne zimowe sporty. W Bieszczadach można też przejechać się lokomotywą wyglądającą jakby została wyciągnięta z filmów o Harrym Potterze.

Jeżeli jesteśmy fanami natury, to koniecznie trzeba też zobaczyć lodowe wodospady w Rudawce Rymanowskiej.

Województwo podkarpackie to też miasta: Rzeszów i Przemyśl. To pierwsze miasto oferuje dzieciom mnóstwo atrakcji: można tu odwiedzić Muzeum Dobranocek, Laserową Twierdzę, zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną i wiele innych miejsc stworzonych dla dzieci. Z kolei w Przemyślu można odwiedzić Park Rozrywki Fun Park, lochy w Zamku Kazimierzowskim albo forty z czasów I wojny światowej.


Pomorskie

Chociaż nad polskie morze jeździmy zazwyczaj latem, to również zimą nie zabraknie tutaj atrakcji. Przede wszystkim trzeba oczywiście zacząć od Trójmiasta. Już tutaj można spędzić cały tydzień. W Gdańsku koniecznie trzeba zacząć od koła widokowego, z którego można zobaczyć całą panoramę gdańskiej Starówki. Z kolei w Gdyni dzieci muszą zobaczyć Centrum Nauki Experyment, w którym będą mogły przeprowadzić i zobaczyć najciekawsze eksperymenty z wykorzystaniem najnowszej technologii. Z kolei Sopot to oczywiście Aqupark z rwącą rzeką, zjeżdżalniami i mnóstwem innych atrakcji dla dzieci.

Województwo pomorskie to jednak oczywiście nie tylko Trójmiasto. W Wieżycy znajdą coś dla siebie fajni narciarstwa. Na pomorskim wzgórzu można zjeżdżać na nartach, desce, ale też na specjalnych gumowych oponach – dzieci będą zachwycone.

Po całym województwie są też rozsiane atrakcje dla dzieci, które robią efekt nawet zimą. Mowa tu na przykład o Dolinie Charlotty, Kaszubskim Parku Miniatur czy Parku Ewolucji. Również zimowy spacer po jednej z tysiąca plaż będzie fajną zabawą – trzeba się tylko dobrze ubrać.


Śląskie

Ferie w województwie śląskim warto zacząć od Zabrza. Właśnie tam odbywa się niesamowita Zimowa Szkoła Magii – okazja do wzięcia udziału w turnieju magicznym, stworzenia eliksirów i przejechaniu się magiczną lokomotywą.

Inne miasto, które warto zwiedzić w tym województwie, to Chorzów. Tam trafimy na ogród świateł, który zimą wygląda jeszcze bardziej magicznie niż latem. Wiele ekspozycji nawiązuje tam do baśni i legend, więc dzieci powinny docenić taki spacer. Województwo śląskie to też oczywiście Katowice. Tutaj dzieci będą mogły spędzić czas na jednym z kilku lodowisk, a nawet pojeździć na karuzeli. W Katowicach powstał też tor saneczkowy z prawdziwego zdarzenia, na którym dzieci mają śmigać sankami na nawet 350 metrach.

Ferie zimowe Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie i Śląskie w innych latach

DzieńDataWojewództwa
Poniedziałek - Niedziela13.01.2020 - 26.01.2020Ferie zimowe Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie i Śląskie 2020
Poniedziałek - Niedziela14.02.2022 - 27.02.2022Ferie zimowe Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie i Śląskie 2022
Poniedziałek - Niedziela16.01.2023 - 29.01.2023Ferie zimowe Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie i Śląskie 2023
Poniedziałek - Niedziela29.01.2024 - 11.02.2024Ferie zimowe Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie i Śląskie 2024
Poniedziałek - Niedziela19.01.2026 - 01.02.2026Ferie zimowe Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie i Śląskie 2026
Poniedziałek - Niedziela01.02.2027 - 14.02.2027Ferie zimowe Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie i Śląskie 2027

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 17 lutego