Międzynarodowy Dzień Ograniczenia Klęsk Żywiołowych 2009

Obchody Międzynarodowego Dnia Ograniczenia Klęsk Żywiołowych były 5548 dni, czyli 15 lat 2 miesiące i 8 dni temu.

Ostatnie obchody Międzynarodowego Dnia Ograniczenia Klęsk Żywiołowych odbyły się 14 października 2009 roku. (14 października (środa))

Święto to było obchodzone w latach 1990 - 2009. Obecnie dzień ten jest obchodzony pod nazwą Międzynarodowy Dzień Ograniczania Skutków Katastrof w dniu 13 października.

Coroczny Międzynarodowy Dzień Ograniczania Klęsk Żywiołowych obchodzony był w drugą środę października od 1990 roku. Święto zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych, w celu zwrócenia uwagi władz państw na coraz częstsze występowanie katastrofalnych klęsk żywiołowych na całym świecie oraz dążenie do wypracowania międzynarodowych strategii ograniczania skutków klęsk żywiołowych.

Klęska żywiołowa jest zjawiskiem naturalnym powodującym duże szkody na danym terenie oraz często zmieniającym obraz powierzchni ziemi. Każda klęska żywiołowa przyczynia się do wysokich strat w gospodarce państwa i stanowi realne zagrożenie zdrowia oraz życia człowieka. Wśród klęsk żywiołowych należy wymienić trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanu, tsunami, huragany, obfite opady śniegu czy powodzie i pożary.

Klęski i katastrofy naturalne to wciąż nieposkromione siły przez człowieka. Od 2000 roku, to w ich wyniku ucierpiało ponad kilka milionów osób. Jedną z największych katastrof żywiołowych było trzęsienie ziemi na Haiti o sile 7,0 st. w skali Richtera z 12 stycznia 2010 roku. Z danych szacunkowych wynika, że klęska dotknęła 3 mln osób, z których 316.000 zginęło, 300.000 zostało rannych i około 1.000.000 straciło cały swój dobytek. Na wskutek tej klęski żywiołowej załamał się cały system edukacji, zaś pomoc humanitarna wyniosła 1,1 miliardów.

Innym tragicznym wydarzeniem było trzęsienie ziemi i tsunami na Oceanie Indyjskim, które miało miejsce 26 grudnia 2004 roku. Fala tsunami dochodziła do wysokości 30 m i zabiła prawie 230.000 osób w 14 krajach, najsilniej uderzając w Indonezję, Sri Lankę, Indie i Tajlandię. Energia trzęsienia ziemi była 1500 razy większa niż bomba atomowa zrzucona na Hiroshimę.

Również trzęsienia ziemi w Pakistanie oraz w Chinach spowodowały ogromne zniszczenia. W wyniku klęski żywiołowej w Pakistanie zginęło ponad 75 tys. ludzi, a całe miejscowości legły w gruzach. Trzęsienie ziemi w Chinach o sile 8 st. w skali Richtera zabiło ok. 69 000 osób, 374 176 zostało rannych, a 18 222 znalazło się na liście zaginionych.

Choć wydaje się, że ludzkość osiągnęła więcej niż przed wiekami, to przyroda wciąż okazuje się nieokiełznaną siła, która potrafi zebrać krwawe żniwo.