Święto Państwowe z okazji koronacji króla Karola III 2023

Obchody Święta Państwowego z okazji koronacji króla Karola III były 294 dni, czyli 9 miesięcy i 18 dni temu.

Ostatnie obchody Święta Państwowego z okazji koronacji króla Karola III odbyły się 8 maja 2023 roku. (8 maja (poniedziałek))

Święto państwowe ogłoszone na cześć koronacji Jego Królewskiej Mości Króla Karola III

Premier zdecydował o ogłoszeniu dodatkowego dnia ustawowo wolnego od pracy z okazji przyszłorocznej koronacji Jego Królewskiej Mości Karola III.

Święto bankowe przypada w poniedziałek 8 maja, po koronacji w sobotę 6 maja.

Zgodnie z świętem bankowym z okazji koronacji Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II w 1953 r., będzie to okazja dla rodzin i społeczności w całym kraju do wspólnego świętowania.

Święto państwowe będzie miało miejsce w całej Wielkiej Brytanii.

Premier Rishi Sunak powiedział:
„Koronacja nowego monarchy to wyjątkowy moment dla naszego kraju. W uznaniu tej historycznej okazji mam przyjemność ogłosić dodatkowy dzień wolny od pracy w całym Zjednoczonym Królestwie w przyszłym roku.”

„Nie mogę się doczekać, aż ludzie zbiorą się, aby świętować i oddać hołd królowi Karolowi III, biorąc udział w lokalnych i krajowych wydarzeniach w całym kraju na jego cześć”.

Kanclerz Księstwa Lancaster Oliver Dowden powiedział:
„Koronacja łączy w sobie sacrum i podniosłość, ale jest także uroczysta”.

„To święto bankowe po raz kolejny da ludziom w całej Wielkiej Brytanii możliwość spotkania się jako rodziny i społeczności, aby powitać Jego Wysokość na tronie, gdy obchodzimy ten ważny dzień w długiej historii naszego narodu”.