Dzień Słońce-Ziemia 2013

Obchody Dnia Słońce-Ziemia były 4142 dni, czyli 11 lat 4 miesiące i 2 dni temu.

Ostatnie obchody Dnia Słońce-Ziemia odbyły się 22 marca 2013 roku. (22 marca (piątek))

Dzień Słońca i Ziemi (ang. Sun-Earth Day) to pokłosie programu edukacyjnego NASA (amerykańskiej agencji kosmicznej). Program ten rozpoczął się w 2000 roku, aby pomóc w znalezieniu odpowiedzi na podstawowe pytanie: „Dlaczego chcemy wiedzieć tak dużo o gwieździe, która jest tak daleko?”

Naukowcy odkryli, że Ziemia i inne planety naszego Układu Słonecznego znajdują się w atmosferze Słońca. Działania i technologie człowieka na planecie i poza nią stają się coraz bardziej złożone. Erupcje Słońca mogą powodować poważne zakłócenia w środowisku Ziemi, wpływając na komunikację, systemy nawigacyjne, satelity, rurociągi, a nawet sieci energetyczne. Dalsze dowody tej interakcji Słońce-Ziemia można zobaczyć w pięknych pokazach świetlnych zwanych zorzami.

Obchody Dnia Słońce-Ziemia odbywały się zazwyczaj w okolicy Pierwszego Dnia Wiosny, choć w niektórych latach data obchodów była wyznaczana na inne szczególne dni takie jak zaćmienie Słońca, czy tranzyt Wenus przez Słońce. Ostatnia znana edycja odbyła się w 2013 roku.

W Polsce ten dzień czasem określa się jako Międzynarodowy Dzień Słońca, choć ten funkcjonuje niezależnie i jest obchodzony corocznie 3 maja.