Międzynarodowy Dzień Słońca 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Słońca zostało 150 dni, czyli 4 miesiące i 30 dni.

W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Słońca przypada na 3 maja (sobota).

3 maja to w Polsce ważna data, ale w dniu rocznicy uchwalenia Konstytucji przypada także inne ciekawe święto - Międzynarodowy Dzień Słońca (International Sun Day). Jego celem jest zachęcanie ludzi do korzystania z odnawialnych źródeł energii.


Historia Międzynarodowego Dnia Słońca

Inicjatywa Dnia Słońca narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Denis Hayes, szef Instytutu Badań nad Energią Słoneczną i koordynator pierwszego Dnia Ziemi w 1970 roku, wpadł na pomysł, by stworzyć podobne święto poświęcone energii słonecznej. Zyskał on wielu zwolenników, zaangażował się choćby znany aktor Robert Redford. Już w 1978 roku prezydent Jimmy Carter oficjalnie ustanowił Dzień Słońca. Jego początki jako święta na skalę światową sięgają 1994 roku, kiedy Europejska Sekcja Międzynarodowego Towarzystwa Energii Słonecznej (ISES) postanowiła zainteresować ludzi odnawialnymi zasobami energii i uchwaliła Międzynarodowy Dzień Słońca.


Międzynarodowy Dzień Słońca

Poznanie możliwości, jakie daje nam Słońce to główny cel tego wydarzenia. Zachęcanie ludzi do korzystania z odnawialnych źródeł energii może przynieść dużo dobrego dla naszej planety.

Jak to działa? Energia słoneczna wytwarzana jest w wyniku syntezy jądrowej, a część z niej dociera do Ziemi w postaci promieniowania elektromagnetycznego. Na dużą skalę można wytwarzać ją za pomocą systemów fotowoltaicznych lub elektrowni słonecznych. Energia słoneczna jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku źródeł, stanowi alternatywę m. in. dla zatruwającego powietrze paliw kopalnych. Słońce zapewnia Ziemi 80 miliardów kilowatów energii na sekundę, kilka razy więcej niż wszystkie elektrownie na całym świecie. Z kolei jeden metr kwadratowy słońca emituje 62 900 kilowatów energii, co odpowiada mocy około miliarda żarówek. Energia słoneczna jest też konkurencyjna jeśli chodzi o koszty, stąd coraz więcej osób przekonuje się do niej. Widać to także w Polsce, gdzie panele słoneczne są coraz popularniejszym źródłem energii w domach i gospodarstwach. Dużą zaletą energii uzyskiwanej dzięki promieniom słonecznym jest też to, że jej zasoby są nieograniczone.

Podczas Międzynarodowego Dnia Słońca można m. in. odwiedzać eksperymentalne domy słoneczne i energooszczędne, instytucje badawcze i projektowe, brać udział w wystawach, konferencjach czy konkursach. Jedną z atrakcji są też przejazdy aut solarnych i elektrycznych. Niektóre kraje, jak np. Niemcy, nie ograniczają się do jednodniowego świętowania, ale organizują Tydzień Słońca, by przez ten okres prowadzić najróżniejsze kampanie zachęcające do korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Święto jest także dobrą okazją, by przypomnieć ludziom, że Słońce jest niezbędne do życia na Ziemi. Światło słoneczne to podstawowe źródło energii w bilansie energetycznym naszej planety, jest niezbędne choćby do fotosyntezy, odpowiadającej w dużej mierze za utrzymanie zawartości tlenu w atmosferze.

Celem Dnia jest promowanie wiedzy o Słońcu i jego oddziaływaniu na jonosferę, magnetosferę i Ziemię. A w wielu zagadnieniach Słońce wciąż stanowi zagadkę dla naukowców. Słońce oddalone jest od Ziemi prawie o 150 mln km (8 minut 19 sekund świetlnych) i jest największym znanym źródłem energii. Według naukowców, ilość promieni słonecznych w godzinę docierających na powierzchnię Ziemi może zaspokoić roczne światowe zapotrzebowanie na energię. Coraz więcej państw zaczyna wykorzystywać promienie słoneczne w wytwarzaniu energii.

Występowanie Dnia Słońca w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa03.05.2023Międzynarodowy Dzień Słońca 2023
Piątek03.05.2024Międzynarodowy Dzień Słońca 2024
Niedziela03.05.2026Międzynarodowy Dzień Słońca 2026
Poniedziałek03.05.2027Międzynarodowy Dzień Słońca 2027
Środa03.05.2028Międzynarodowy Dzień Słońca 2028
Czwartek03.05.2029Międzynarodowy Dzień Słońca 2029
Piątek03.05.2030Międzynarodowy Dzień Słońca 2030
Sobota03.05.2031Międzynarodowy Dzień Słońca 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 3 maja