Czerwcowe Święto Bankowe w Irlandii 2024

Obchody Czerwcowego Święta Bankowego w Irlandii były 51 dni, czyli 1 miesiąc i 21 dni temu.

W 2024 roku obchody Czerwcowego Święta Bankowego w Irlandii przypadły na 3 czerwca (poniedziałek).

June Bank Holiday to święto bankowe, a więc dzień wolny od pracy. W języku gaelickim nazywa się ono „Lá Saoire i mí Mheitheamh”.

Czerwcowe święto zastąpiło jako bank holiday Poniedziałek Zesłania Ducha Świętego. Dzień po Pięćdziesiątnicy, który upamiętnia zstąpienie Ducha Świętego na uczniów Chrystusa, był w Irlandii od 1871 roku dniem wolnym. Dzięki niemu mieszkańcy Zielonej Wyspy mogli wziąć udział w dodatkowym nabożeństwie, a także wybrać się na lokalny jarmark lub inne wydarzenie. Co ciekawe, o ile Poniedziałek Zielonoświątkowy (White Monday) był dniem pozytywnym i radosnym, to Niedzielę Zielonoświątkową (White Sunday) kojarzono z różnymi przesądami. Jak ognia unikano choćby wody - ludzie nie kąpali się w jeziorze czy morzu ani nie pływali, bowiem wierzono, że wszyscy, którzy się utopili w niedzielę wracają na ziemię i próbują zabrać ze sobą żywych. Może to dlatego świętem państwowym został Poniedziałek Zielonoświątkowy? W 1973 roku, zgodnie z postanowieniami Ustawy o urlopach, przeniesiono jednak bank holiday z Poniedziałku Zielonoświątkowego na pierwszy poniedziałek czerwca.

Czerwcowe święto to dla Irlandczyków świetna okazja, by spędzić czas na świeżym powietrzu. Czuć już powoli nadchodzące lato i wakacje. Wiele osób wybiera się na pikniki, spacery, przejażdżki rowerowe czy wycieczki krajoznawcze. Miasta organizują plenerowe koncerty, festiwale sztuki, zawody sportowe czy gry terenowe związane z historią kraju czy regionu. Oto ciekawe festiwale na June Bank Holiday:

- Silent Disco Street Party, Galway
To „cicha impreza” na ulicach Galway, która ma wyrobioną markę na całym świecie. Cała zabawa polega na tym, że dookoła panuje względna cisza, bowiem piosenki słychać tylko w słuchawkach. Uczestnicy zakładając je mogą wybrać, przy muzyce którego DJ-a będą się bawić.

- Forbidden Fruit, Dublin
W sercu Dublina odbywa się Forbidden Fruit, pierwszy i najdłużej trwający festiwal w centrum stolicy. Impreza odbywa się na terenie irlandzkiego muzeum sztuki nowoczesnej w Royal Hospital w Kilmainham. Główne atrakcje „Zakazanego Owocu” to występy gwiazd muzyki, ale znajdą tu coś dla siebie również miłośnicy sztuki, mody, wesołego miasteczka i oczywiście dobrego jedzenia.

- SeaFest, Cork
Główną atrakcją tego kilkudniowego festiwalu jest wyścig wioślarski. Na Festiwal Morski do Cork przybywają łodzie z całego świata, by rywalizować o prestiżowe zwycięstwo, a także tysiące widzów.

- Bloom Festival, Dublin
Impreza odbywa się w stołecznym Phoenix Park. Jest to rodzinny festiwal żywności, na którym można zobaczyć pokazy gotowania i rzemiosła, wziąć udział w warsztatach ogrodniczych czy uzyskać bezpłatne porady ekspertów od ogrodnictwa.

Ireland Bikefest Killarney, Kerry
W Kerry, położonym w południowo- zachodniej części Irlandii, odbywa się gratka dla fanów sportów motorowych i muzyki – Ireland Bikefest Killarney. To jeden z najlepszych bezpłatnych festiwali motocykli w Europie, na motocyklistów, rowerzystów i wszystkich pozostałych czeka mnóstwo atrakcji, na czele oczywiście z maszynami najróżniejszych marek.

- Hooked on the Sea, Wexford
To festiwal, którego atrakcje rozsiane są w różnych miejscach na wybrzeżu Wexford, np. w zabytkowej 800-letniej latarni morskiej Hook. Koncerty, grille, zabawy dla dzieci, gry terenowe, rejsy, ogródki piwne – to wszystko czeka na uczestników festiwalu.

Występowanie Czerwcowego Święta Bankowego w Irlandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek06.06.2022Czerwcowe Święto Bankowe w Irlandii 2022
Poniedziałek05.06.2023Czerwcowe Święto Bankowe w Irlandii 2023
Poniedziałek02.06.2025Czerwcowe Święto Bankowe w Irlandii 2025
Poniedziałek01.06.2026Czerwcowe Święto Bankowe w Irlandii 2026
Poniedziałek07.06.2027Czerwcowe Święto Bankowe w Irlandii 2027
Poniedziałek05.06.2028Czerwcowe Święto Bankowe w Irlandii 2028
Poniedziałek04.06.2029Czerwcowe Święto Bankowe w Irlandii 2029
Poniedziałek03.06.2030Czerwcowe Święto Bankowe w Irlandii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 3 czerwca