Zimowa przerwa świąteczna w szkołach może być znacznie dłuższa

2019-10-14 | Autor: MB | Szkoła
Kalendarz roku szkolnego 2019/2020 pozwala na znacznie wydłużenie zimowej przerwy świątecznej. Wystarczą dwa dodatkowe dni. Ale po kolei.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi rozporządzeniami zimowa przerwa świąteczna formalnie trwa od poniedziałku 23 grudnia do wtorku 31 grudnia 2019 roku. Nowy Rok wypada oczywiście 1 stycznia 2020 i w tym roku jest to środa. Zatem formalnie do szkoły uczniowie wracają w czwartek 2 stycznia. Układ kalendarza na 2020 rok jasno pokazuje, że bardzo łatwo przedłużyć świąteczny wypoczynek, gdyż kolejne święto ustawowo wolne od pracy i nauki wypada w poniedziałek 6 stycznia i jest to Objawienie Pańskie (zwyczajowo nazywane Świętem Trzech Króli). Taką sytuację dostrzegają dyrektorzy szkół i wielu z nich skorzystało z możliwości wyznaczenia tzw. dni dyrektorskich. Dni dyrektorskie to dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych jakie dyrektor szkoły może wyznaczyć w ciągu roku szkolnego (od 6 do 10 dni w zależności od typu szkoły). Zatem w wielu szkołach w Polsce dni 2 i 3 stycznia 2019 roku będą dodatkowymi dniami wolnym od zajęć szkolnych i w połączeniu z zimową przerwą świąteczną jest to znakomita okazja do zorganizowania długich zimowych wakacji. Łącznie do dyspozycji mamy 17 dni kalendarzowych i o ile nie planujemy tradycyjnych rodzinnych świąt Bożego Narodzenia to czasu jest bardzo dużo, nawet na wyjazd do odległych krajów.Jeśli masz dzieci w wieku szkolnym, to proszę sprawdź jak wygląda układ kalendarza szkolnego w szkole twoich dzieci. Dyrektorzy byli zobowiązani do powiadomienia społeczność szkolną o układzie roku szkolnego do 30 września 2019 roku. Jest bardzo prawdopodobne, że jesteś w stanie zorganizować sobie stosunkowo długi wypoczynek w środku roku szkolnego bez zbędnych nieobecności dzieci w szkole. A po kolejnych 4 dniach uczęszczania do szkoły uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego rozpoczynają ferie zimowe i znów dwa tygodnie wolnego.

A co jeśli nie możesz w tym czasie wziąć urlopu w pracy, a dzieci są na początkowym etapie edukacji? Taka sytuacja też nie powinna stanowić kłopotu. Zarówno w trakcie formalnej zimowej przerwy świątecznej, jak i w czasie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktycznych szkoły są zobowiązane do zorganizowania opieki świetlicowej w godzinach pracy świetlicy w danej szkole. Wystarczy zgłosić się w szkole z odpowiednim wyprzedzeniem.