Święto Trzech Króli 2025

Do najbliższych obchodów Święta Trzech Króli zostało 226 dni, czyli 7 miesięcy i 12 dni.

W 2025 roku Święto Trzech Króli przypada na 6 stycznia (poniedziałek).

Objawienie Pańskie zwane w polskiej tradycji świętem trzech Króli, zostało ustanowione w celu uczczenia objawienia się Boga człowiekowi, a także obecności Boga w historii człowieka. Symbolem święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, w której została zawarta opowieść o przybyciu Mędrców ze Wschodu do Betlejem, w celu oddania pokłonu Jezusowi.

Według religii chrześcijańskich Objawienie Pańskie symbolizuje pokłon wszystkich ludzi przed Bogiem Wcielonym. Trzej Mędrcy utożsamiają różne warstwy społeczne oraz narodowości, które oddały cześć Jezusowi Chrystusowi. W Kościele katolickim Objawienie Pańskie przyjmuje rangę uroczystości liturgicznej. Ze świętem związane są zwyczaje, które przetrwały aż do dziś. Tradycja święcenia złota i kadzidła wykształciła się na przełomie XV i XVI wieku. Poświęcone kadziło służyło do okadzenia domów i gospodarstw, co miało stanowić metodę zabezpieczenia przed chorobami i nieszczęściami. Również w tym samym celu funkcjonował zwyczaj dotykania poświęconym złotem całej szyi.

Do tradycji należy także Orszak Trzech Królów. Corocznie w Polsce i na świecie odbywa się uroczysty pochód Trzech Króli ze wschodu. W Polsce Fundacja „Orszak Trzech Króli” jest głównym organizatorem największych jasełek ulicznych na świecie - Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce i na różnych kontynentach. Kolędujący Orszak można zobaczyć na przykład w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Ukrainie, czy w Niemczech. Orszak kłania się Jezusowi również w Rwandzie, Chicago, zaś na Placu Świętego Piotra, 6 stycznia pielgrzymom rozdawane jest prawie 10 tys. orszakowych koron.

W pochodzie biorą udział także dzieci ubrane w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszą mu również ludowe kapele oraz żywe zwierzęta. Za orszakiem wędrują mieszkańcy miast śpiewający kolędy. Orszak Trzech Króli nie tylko przypomina o polskiej tradycji jasełkowej, ale także spełnia funkcję charytatywną. W tym czasie wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zbierają pieniądze na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży.

Występowanie Święta Trzech Króli w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek06.01.2026Święto Trzech Króli 2026
Środa06.01.2027Święto Trzech Króli 2027
Czwartek06.01.2028Święto Trzech Króli 2028
Sobota06.01.2029Święto Trzech Króli 2029
Niedziela06.01.2030Święto Trzech Króli 2030
Poniedziałek06.01.2031Święto Trzech Króli 2031
Wtorek06.01.2032Święto Trzech Króli 2032
Czwartek06.01.2033Święto Trzech Króli 2033

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 6 stycznia