Według religii chrześcijańskich Objawienie Pańskie symbolizuje pokłon wszystkich ludzi przed Bogiem Wcielonym. Trzej Mędrcy utożsamiają różne warstwy społeczne oraz narodowości, które oddały cześć Jezusowi Chrystusowi. W Kościele katolickim Objawienie Pańskie przyjmuje rangę uroczystości liturgicznej. Ze świętem związane są zwyczaje, które przetrwały aż do dziś. Tradycja święcenia złota i kadzidła wykształciła się na przełomie XV i XVI wieku. Poświęcone kadziło służyło do okadzenia domów i gospodarstw, co miało stanowić metodę zabezpieczenia przed chorobami i nieszczęściami. Również w tym samym celu funkcjonował zwyczaj dotykania poświęconym złotem całej szyi.
Do tradycji należy także Orszak Trzech Królów. Corocznie w Polsce i na świecie odbywa się uroczysty pochód Trzech Króli ze wschodu. W Polsce Fundacja „Orszak Trzech Króli” jest głównym organizatorem największych jasełek ulicznych na świecie - Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce i na różnych kontynentach. Kolędujący Orszak można zobaczyć na przykład w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Ukrainie, czy w Niemczech. Orszak kłania się Jezusowi również w Rwandzie, Chicago, zaś na Placu Świętego Piotra, 6 stycznia pielgrzymom rozdawane jest prawie 10 tys. orszakowych koron.
W pochodzie biorą udział także dzieci ubrane w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszą mu również ludowe kapele oraz żywe zwierzęta. Za orszakiem wędrują mieszkańcy miast śpiewający kolędy. Orszak Trzech Króli nie tylko przypomina o polskiej tradycji jasełkowej, ale także spełnia funkcję charytatywną. W tym czasie wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zbierają pieniądze na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży.