Nowy Rok 2020

Do najbliższych obchodów Nowego Roku zostało 76 dni, czyli 2 miesiące i 15 dni.

W 2020 roku Nowy Rok przypada na 1 stycznia (środa).

Nowy Rok jest międzynarodowym świętem, corocznie obchodzonym w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. W polskiej tradycji to święto nazywane jest sylwestrem od św. Sylwestra, który wspominany jest w tym dniu w liturgii w Kościele rzymskokatolickim.

Zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia został wprowadzony przez reformę kalendarzową Juliusza Cezara. Starożytni Rzymianie czcili w tym dniu Janusa, boga początków oraz bram i drzwi. Przed reformą nowy rok w Rzymie był witany 1 marca.

Wyznawcy religii prawosławnej oraz część grekokatolików posługuje się kalendarzem juliańskim. Zgodnie z nim, Nowy Rok rozpoczyna się 14 stycznia (według kalendarza gregoriańskiego). W niektórych krajach Nowy Rok nie ma wyznaczonej daty i jest świętem ruchomym. Na przykład w Chinach przypada między końcem stycznia a końcem lutego. W Korei zaś Nowy Rok zwany Seollal obchodzony jest według kalendarza księżycowo-słonecznego.

Na całym świecie zgodnie ze zwyczajami różnie obchodzony jest Nowy Rok. W Hiszpanii zwyczajem sylwestrowym jest zjedzenie 12 winogron w rytm uderzeń zegara wybijającego godzinę 24.00. Z każdym uderzeniem należy zjeść jedno winogrono, co ma zapewnić szczęście w Nowym Roku. Najlepiej jeść winogrona stojąc na lewej nodze, tak aby w Nowy Rok wejść prawą stopą. Innym zwyczajem jest wrzucenie złotego pierścionka lub kolczyka do kieliszka z szampanem, którym wznosi się noworoczny toast. Jeżeli wrzucimy do kieliszka czerwone owoce, to zapewnimy sobie miłość w nadchodzącym roku.

W Stanach Zjednoczonych oprócz toastu o północny ważny jest pocałunek. Brak całusa może przyczynić się do samotności. W Ameryce Południowej w celu zapewnienia sobie miłości, kobiety wkładają czerwoną bieliznę. W Japonii, zgodnie z tradycją, w świątyniach buddyjskich rozbrzmiewa aż 108 dzwonów. Według legendy z każdym uderzeniem ulatnia się jeden ze 108 grzechów, które mieszczą się w ludzkim umyśle.

Choć rozbity talerz może przynieść nieszczęście to istnieje także ciekawy i oryginalny zwyczaj sylwestrowy, którego stałym elementem są pobite naczynia. W Danii po kolacji sylwestrowej, zgodnie z tradycją uczestnicy rozbijają zastawę stołową. Rodzina, która zbierze największy stos potłuczonych talerzy spotka szczęście w przyszłym roku. Również w tym kraju, widok wspinających się po meblach dzieci i dorosłych nie jest niczym dziwnym. W Nowy Rok Duńczycy skaczą z oparcia krzesła, a dzięki tej tradycji chcą zapewnić sobie pomyślność w każdej dziedzinie życia.

Występowanie Nowego Roku w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek01.01.2018Nowy Rok 2018
Wtorek01.01.2019Nowy Rok 2019
Piątek01.01.2021Nowy Rok 2021
Sobota01.01.2022Nowy Rok 2022
Niedziela01.01.2023Nowy Rok 2023
Poniedziałek01.01.2024Nowy Rok 2024
Środa01.01.2025Nowy Rok 2025
Czwartek01.01.2026Nowy Rok 2026

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Nowy Rok
Niemcy 🇩🇪 - Nowy Rok
Włochy 🇮🇹 - Nowy Rok
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Nowy Rok
Francja 🇫🇷 - Nowy Rok
Kanada 🇨🇦 - Nowy Rok

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 stycznia