Dzień Dziadków w Kanadzie 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Dziadków w Kanadzie zostało 75 dni, czyli 2 miesiące i 13 dni.

W 2024 roku Dzień Dziadków w Kanadzie przypada na 8 września (niedziela).

Po tym jak uchwalono święta dedykowane matkom, a potem ojcom, naturalną koleją rzeczy było uhonorowanie babci i dziadków. W Kanadzie National Grandparents Day wprowadzono w 1995 roku, wzorując się na sąsiadach z Ameryki. To co wyróżnia obchody za oceanem, to fakt, że babcie i dziadkowie świętują w ten sam dzień.

Historia National Grandparents Day

Kanadyjczycy święto honorujące dziadków, podobnie jak Mother's Day i Father's Day, podpatrzyli u Amerykanów. Trzeba więc przybliżyć historię jego powstania w USA.

Za pomysłodawczynię Narodowego Dnia Dziadków uważa się Marian McQuade, skromną gospodynię domową i działaczkę z Zachodniej Wirginii. Przez wiele lat uświadamiała społeczeństwo na temat tego, jak ważna jest opieka nad seniorami, pomaganie im choćby w drobnych sprawach. Poza tym McQuade chciała, aby National Grandparents Day był dniem ukierunkowanym na wspólne spotkania rodzinne.

W 1971 roku wybrano ją na wiceprzewodniczącą Komisji ds. Starzenia się w Wirginii Zachodniej. Jako delegat pojechała do Białego Domu na konferencję na temat starzenia się i dzięki jej inicjatywie prezydent Richard Nixon ogłosił rok później National Shut-In Day. Wezwał w nim Amerykanów do odwiedzania seniorów, którzy są zamknięci w swoich mieszkaniach i domach opieki. W 1973 roku jej rodzinny stan Zachodnia Wirginia jako pierwszy wprowadził Grandparents Day. Dla Marian McQuade był to impuls do tego, by jeszcze bardziej zaangażować się w uchwalenie święta na skalę ogólnokrajową i by każdy stan ogłosił własny Dzień Dziadków. Pracowała z przywódcami obywatelskimi, biznesowymi, kościelnymi, gubernatorami, senatorami i kongresmanami. Rozmowy przyniosły skutek, bowiem proklamacje dotyczące Narodowego Dnia Dziadków otrzymała aż z czterdziestu trzech stanów. Wysłała kopie do senatora Jenningsa Randolpha, który wraz z innymi senatorami w 1977 roku przedstawił senatowi wspólną rezolucję. Domagał się w niej od prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy Cartera, aby ustanowił National Grandparents Day. Prezydent podpisał projekt ustawy wyznaczającej niedzielę po święcie pracy jako National Grandparents Day. W ten sposób święto stało się faktem w USA.

Dzień Dziadków w Kanadzie

W Kanadzie święto honorujące dziadków wprowadzono dopiero w 1995 roku. Człowiekiem, który przedstawił taką propozycję w Izbie Gmin był Sarkis Assadourian, urodzony w syryjskim Aleppo. Jego rodzina wyemigrowała z kraju, a Assadourian studiował malarstwo w Chicago Academy of Fine Arts. W 1970 roku przeniósł się do Toronto, gdzie pracował jako zarządca nieruchomości. Pracował również jako konsultant ds. Wielokulturowości zarówno dla rządów prowincjalnych, jak i federalnych. W 1988 roku rozpoczął karierę polityczną.

Rząd Kanady wyznaczył Dzień Dziadków na drugą niedzielę września, czyli tak jak w Stanach Zjednoczonych. Docenił w ten sposób rolę dziadków w każdej rodzinie, ich wpływ na wychowanie i edukację dzieci, najpierw swoich a potem wnuków. National Grandparents Day nie wywołał jednak większego poruszenia w społeczeństwie kanadyjskim, a w 2014 roku dość niespodziewanie wycofano przepis, że jest to oficjalne święto.

Gdzie w Kanadzie spędzić National Grandparents Day?

Mimo że Dzień Dziadków nie jest już świętem narodowym w Kanadzie, nadal jest powszechnie obchodzony przez wiele osób. W całym Kraju Klonowego Liścia muzea, parki narodowe, centra rozrywki czy restauracje aktywnie promują National Grandparents Day, zachęcając dziadków i dzieci do odwiedzin w drugą niedzielę września. Wiele z nich oferuje oczywiście specjalne promocje i atrakcje. Canadian Automotive Museum czyli Kanadyjskie Muzeum Motoryzacji położone w Oshawie (Ontario) jest jednym z takich miejsc. Mieści się w zabytkowym budynku z lat dwudziestych XX wieku, w którym zachowano oryginalną architekturę, w tym pierwotną windę używaną do przemieszczania samochodów na drugie piętro. Podziwianie klasyków motoryzacji może być miłym przeżyciem dla dziadka.

Ciekawą opcją jest również przejażdżka historycznym pociągiem York-Durham ze stacji Uxbridge do Stouffville przez malowniczą morenę Oak Ridges. Ponad dwugodzinna podroż jest więc okazją do podziwiania pięknych widoków ale i długiej pogawędki młodych z seniorami rodu.

Dzień Dziadka można też spędzić w Toronto Zoo, które jest największym ogrodem zoologicznym w Kanadzie. Obecnie jest domem dla ponad 5000 zwierząt. Safari Niagara to z kolei park przyrody w okolicach słynnego wodospadu, gdzie żyje ponad 1000 ssaków, gadów i ptaków.

Nie próżnują także różne ośrodki medyczne, które zachęcają do badań profilaktycznych i organizują spotkania. W szkołach i domach spokojnej starości organizowane są przedstawienia na cześć babci i dziadka. Nie może zabraknąć na nich śpiewania oficjalnej piosenki - A Song for Grandma and Grandpa (Piosenka dla Babci i Dziadka), autorstwa Johnny'ego Prilla. Kwiatowym symbolem National Grandparents Day jest natomiast niezapominajka.

Choć rząd oficjalnie wycofał święto z kalendarza, to młodzi Kanadyjczycy pamiętają o swoich dziadkach. Wnuki odwiedzają seniorów, wręczają im kwiaty, kartki upominkowe, drobne prezenty. Popularnym zwyczajem jest tworzenie drzewa genealogicznego. Kto bowiem jak nie dziadkowie znają najlepiej historię rodziny?

Występowanie Dnia Dziadków w Kanadzie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela07.09.2025Dzień Dziadków w Kanadzie 2025
Niedziela13.09.2026Dzień Dziadków w Kanadzie 2026
Niedziela12.09.2027Dzień Dziadków w Kanadzie 2027
Niedziela10.09.2028Dzień Dziadków w Kanadzie 2028
Niedziela09.09.2029Dzień Dziadków w Kanadzie 2029
Niedziela08.09.2030Dzień Dziadków w Kanadzie 2030
Niedziela07.09.2031Dzień Dziadków w Kanadzie 2031
Niedziela12.09.2032Dzień Dziadków w Kanadzie 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 8 września