Światowy Dzień Windy 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Windy zostały 92 dni, czyli 3 miesiące i 2 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Windy przypada na 23 marca (niedziela).

23 marca obchodzone jest nietypowe święto, a mianowicie Dzień Windy. Data nie jest przypadkowa, tego dnia w 1857 roku uruchomiono w Nowym Jorku pierwszą windę pasażerską na świecie.

Już w starożytnym Rzymie używano windy do transportu osób lub towarów, choćby w Pałacu Nerona, czy Koloseum. Za twórcę pierwszego bezpiecznego dźwigu osobowego uważany jest jednak Elisha Otis. Do rozreklamowania swojej windy wykorzystał Wystawę Światową w Nowym Jorku w 1853 roku. Podczas pokazu przeciął linę utrzymującą platformę, na której stał, ale kabina zatrzymała się bezpiecznie. Pierwszy dźwig osobowy zainstalowano w 1857 roku w domu handlowym E.V. Houghwota.

Istnieje wiele ciekawostek dotyczących wind, bez których coraz więcej osób nie wyobraża sobie funkcjonowania galerii handlowych lub innych publicznych miejsc. W Polsce o miano najstarszej windy walczy kilka urządzeń. Według najświeższych doniesień, najstarszy dźwig jest w Grudziądzu, który najprawdopodobniej został zainstalowany w 1890 roku. W polskim biurowcu Warsaw Spire, na warszawskiej woli, zostaną zamontowane pierwsze w Polsce windy dwupokładowe marki Schindler, co oznacza zatrzymywanie się wind na dwóch piętrach jednocześnie. A jak wyglądają rekordy światowe? W jednym z biurowców w Osace, zostało zainstalowanych pięć wind, które jednocześnie zawiozą 400 osób na 41. piętro wieżowca. Jedno z najmniejszych muzeów na świecie, muzeum osobliwości mieści się w części dawnego szybu windy na nowojorskim Manhattanie. A w Hammetschwand w Szwajcarii, znajduje się najwyższa w Europie konstrukcja zewnętrzna z windą.
Winda pokonuje wysokość 153 metrów do samego szczytu w czasie mniejszym niż minuta. Szwajcaria należy do państw, które uwzględniają w nowoczesnej technologii ekologiczną energię, a zatem koncern Schindler niebawem wprowadzi na rynek w całości windę solarną. A może ktoś zastanawiał się nad możliwością zamieszkania w windzie? Pewna studentka sztuki z Holandii przeprowadziła eksperyment, urządzając na jeden dzień wnętrze windy jak mini mieszkanie. A więc, okazuje się, że winda może stać się dość przytulnym miejscem.

I teraz troszkę bajkowo, bowiem w Londynie istnieje ciasteczkowa winda. Pracownicy, w trakcie podróży mogą poczęstować się 1300 ciasteczkami umieszczonymi w ścianach kabiny windy. Nawet w USA powstała słodka winda, całkowicie wykonana z piernika. Do stworzenia windy użyto prawie 1000 piernikowych cegiełek, 100 kg lukru, 66 kg cukru i 38 kg czekolady. Taka podróż windą zadowoli niejednego miłośnika słodyczy. W tym dniu, winda może stać się fascynującym urządzeniem.