Światowy Dzień Gruźlicy 2025

Do najbliższych obchodów zostało 251 dni, czyli 8 miesięcy i 8 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Gruźlicy przypada na 24 marca (poniedziałek).

Światowy Dzień Gruźlicy został zainicjowany przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia (WHO) w 1982 roku. Data wydarzenia upamiętniła więc setną rocznicę wprowadzenia informacji o wyizolowaniu prątka gruźlicy przez Roberta Kocha w 1882 roku. Do roku 1998 prawie 200 organizacji przeprowadziło publiczne działania informacyjne na Światowy Dzień Gruźlicy.

Celem święta jest rozwijanie świadomości społeczeństwa dotyczącej gruźlicy i sposobów zapobiegania zachorowaniu na tę chorobę. WHO dąży do zmniejszenia wskaźnika rozpowszechniania choroby i ilości zgonów.

Coroczne obchody odbywają się pod danym hasłem, m. in.:

- Działania na rzecz życia - W kierunku świata wolnego od gruźlicy
- Mogę przestać chorować na gruźlicę
- Na drodze do zwalczenia gruźlicy
- Przekształcenie walki w kierunku eliminacji
- Precz z gruźlicą w naszym pokoleniu
- Trzy miliony chorych na gruźlicę na świecie nie ma dostępu do systemu opieki medycznej. Wykryj. Lecz. Wylecz gruźlicę
- Zjednoczmy się, by zwalczyć gruźlicę
- Chroń dziecko przed gruźlicą.

W związku ze Światowym Dniem Gruźlicy organizowane są kampanie społeczne, bezpłatne badania czy konferencje naukowe. Wśród tematów poruszanych na spotkaniach są m. in. wyzwania epidemiologiczne gruźlicy w XXI wieku, diagnostyka mikrobiologiczna gruźlicy u chorych zakażonych HIV, badania osób z kontaktu z osobą chorą na gruźlicę, dochodzenie epidemiologiczne w gruźlicy, czy transmisja gruźlicy w różnych środowiskach.

W większości przypadków choroba wykrywana jest przypadkowo, gdy chory skarży się na kaszel i bóle w klatce piersiowej. Najczęściej na gruźlicę chorują dzieci, osoby w podeszłym wieku, palacze i osoby, które żyją w ciągłym stresie. Pomimo, że istnieje lek przeciwko gruźlicy, to corocznie umiera na nią około 1000 osób. Odpowiednia wiedza dotycząca choroby, zwłaszcza jej objawów, przyczynia się do wczesnego wykrycia gruźlicy i zwiększenia szansy na odzyskanie zdrowia. Należy pamiętać, że choroba, bez odpowiedniego leczenia jest chorobą śmiertelną, która wciąż przyczynia się do wielu zgonów, nie tylko wśród ubogich osób. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, największy odsetek chorych występuje w Afryce subsaharyjskiej oraz w Indiach i Chinach.