Dzień Czytania Tolkiena 2020

Do najbliższych obchodów Dnia Czytania Tolkiena zostało 187 dni, czyli 6 miesięcy i 5 dni.

W 2020 roku Dzień Czytania Tolkiena przypada na 25 marca (środa).

Dzień Czytania Tolkiena obchodzony jest 25 marca przez wszystkich miłośników powieści mistrza fantasy. Inicjatorami święta są członkowie angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Sociery), dzięki którym pierwsze obchody Światowego Dnia Czytania Tolkiena miały miejsce w 2003 roku. Data święta nie jest przypadkowa, bowiem 25 marca (rethe) przypada rocznica Upadku Saurona i wyzwolenia Śródziemia od panowania mrocznych mocy. W tym dniu, fani Tolkiena organizują wydarzenia kulturalne, spotkania literackie w kawiarniach lub w bibliotekach w celu wspólnego czytania prozy, a także liczne konkursy lub akcje zachęcające do sięgnięcia po książki Tolkiena.

Kim był autor powieści, uważany za prekursora fantasy w literaturze? John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Oranii. Angielski pisarz, oprócz trylogii „Władca Pierścieni”, był autorem wielu opowiadań, w których akcja toczy się w mitycznym świecie, na przykład „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, czy „Legendarium Śródziemia”, które weszły w skład 12-tomowej „History of the Middle-earth”. Tolkien także badał literaturę dawną i posługiwał się kilkoma językami. Co ciekawe, podobno pisarz chciał nauczyć się języka polskiego, ale ten okazał się dla niego za trudny.

W Polsce działają stowarzyszenia i grupy zrzeszające miłośników Śródziemia oraz całej twórczości Tolkiena. Brytyjskie Towarzystwo Tolkienowskie oprócz wspomnianego święta organizuje także oficjalne zgromadzenie w kwietniu, w czasie którego wybierani są członkowie zarządu oraz na organizowane prelekcje naukowe zapraszani są badacze literatury, pisarze, artyści. Stowarzyszenie, również obchodzi urodziny Tolkiena w postaci wspólnego toastu i wypowiedzenia słowa „Profesor”. Choć niedawno została zekranizowana największa powieść Tolkiena „Władca Pierścieni” to jednak książki posiadają największą magię oraz piękno docenianie przez fanów na całym świecie.