Dzień Dziadków w USA 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Dziadków w USA zostało 105 dni, czyli 3 miesiące i 13 dni.

W 2024 roku Dzień Dziadków w USA przypada na 8 września (niedziela).

Niezależnie od szerokości geograficznej – wnuki wszędzie kochają swoich dziadków. Nie inaczej jest w USA. W Ameryce święto babci i dziadka obchodzone jest tego samego dnia – jego nazwa to National Grandparents Day, czyli Narodowy Dzień Dziadków. Przypada na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy.


Nie ważne gdzie, ważne że z dziadkami

Święto odbywa się podobnie jak w Polsce. Wnuki odwiedzają swoich dziadków, wręczają im kwiaty, kartki upominkowe, drobne prezenty, zapraszają do restauracji na uroczysty obiad, kolację. Chłopaki zabierają dziadków na zawody sportowe, np. mecz baseballu albo futbolu amerykańskiego. Najważniejsze, by ten dzień spędzić razem - większość dziadków nie dba o to, jaką aktywność wykonują, chcą po prostu spędzić czas ze swoimi wnukami.

Niektóre miasta oraz parki narodowe organizują specjalne imprezy na Dzień Dziadków. W szkołach, kościołach i domach spokojnej starości organizowane są przedstawienia na cześć babci i dziadka. Wielu uczniów bierze udział w opowiadaniu historii dotyczących ich dziadków, a także w konkursach plastycznych. Nie może również zabraknąć śpiewania oficjalnej piosenki na Święto Dziadków w USA. Jest nią A Song for Grandma and Grandpa (Piosenka dla Babci i Dziadka), autorstwa Johnny'ego Prilla. Taką decyzję w 2004 roku w Chula Vista w Kalifornii podjęła Narodowa Rada Dziadków. Oficjalnym symbolem jest natomiast niezapominajka.

National Grandparents Day ma oczywiście jedno kluczowe przesłanie – rodzina jest najważniejsza, a dziadek lub babcia to przecież honorowy jej członek. Ich doświadczenie, wiedza, cierpliwość i dobroć są na wagę złota. Znają wiele rodzinnych historii, ale i byli świadkami wydarzeń, które reszta zna tylko z opowieści. Tak jak pisaliśmy na początku – Dzień Babci i Dziadka ma na całym świecie taki sam wymiar – kochajmy ich i dbajmy o nich jak najlepiej potrafimy. Tak jak kiedyś oni dbali o nas i nasze dzieci.


Historia National Grandparents Day

Niektórzy uważają, że Narodowy Dzień Dziadków został po raz pierwszy zaproponowany przez Michaela Goldgara w latach siedemdziesiątych po tym, jak odwiedził swoją ciotkę w domu opieki w Atlancie. Wydał on 11 000 $ z własnych pieniędzy na lobbing, aby ten dzień oficjalnie został uznany. Odbył kilkanaście podróży do Waszyngtonu, gdzie spotykał się z ustawodawcami i przekonywał do swojego pomysłu. Za inicjatorkę i osobę, która w największym stopniu przyczyniła się do uchwalenia Narodowego Dnia Dziadków w Ameryce uznawana jest jednak Marian McQuade, skromna gospodyni domowa i działaczka z Zachodniej Wirginii.

W 1971 roku Marian McQuade została wybrana na wiceprzewodniczącą Komisji ds. Starzenia się w Wirginii Zachodniej. Zaproszono ją jako delegata do Białego Domu na Konferencję na temat starzenia się. Jej praca przyniosła efekt i w 1972 roku prezydent Richard Nixon ogłosił National Shut-In Day. Wezwał w nim rodaków do odwiedzania seniorów, którzy są zamknięci w swoich mieszkaniach, domach opieki czy domach dla osób starszych. Marian McQuade pełniła też funkcję Prezesa Fundacji Rehabilitacji Zawodowej, wiceprezesa Agencji ds. Systemów Zdrowia w Wirginii Zachodniej i została wyznaczona do Rady Licencyjnej Domu dla Pielęgniarek.

W latach siedemdziesiątych Marian McQuade ciężko pracowała, aby przekazać ludziom informacje na temat znaczenia osób starszych w społeczeństwie. Wzywała do opieki nad dziadkami, czy choćby pomagania im w drobnych sprawach, takich jak zrobienie zakupów czy umówienie wizyty u lekarza. Pani McQuade chciała, aby Dzień Dziadków był dniem polegającym na wspólnych spotkaniach rodzinnych, uczestnictwu w wydarzeniach społecznościowych.

Dzięki staraniom gospodyni jej rodzinny stan Zachodnia Wirginia jako pierwszy uhonorował dziadków. Za namową Marian McQuade w 1973 roku Senator Jennings Randolph przedstawił Senatowi projekt, aby Dzień Dziadków był świętem narodowym. Jeszcze w tym samym roku 27 maja gubernator Arch Moore ogłosił National Grandparents Day.

Marian McQuade zorganizowała społeczność - pracowała z przywódcami obywatelskimi, biznesowymi, kościelnymi i politycznymi. Zaczęła kontaktować się z gubernatorami, senatorami i kongresmanami we wszystkich pięćdziesięciu stanach. Nalegała, by każdy z nich ogłosił swój Dzień Dziadków. W ciągu trzech lat otrzymała proklamacje z czterdziestu trzech stanów. Wysłała kopie proklamacji do senatora Randolpha. W lutym 1977 roku Randolph z udziałem wielu innych senatorów, przedstawił senatowi wspólną rezolucję, w której domagał się od prezydenta, aby ustanowił Narodowy Dzień Dziadków. Prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter podpisał projekt ustawy wyznaczającej niedzielę po święcie pracy jako National Grandparents Day. Jak podają źródła prezydent kontaktował się w tej sprawie telefonicznie z Marian McQuade.

Marian McQuade miała 15 dzieci, 43 wnuków i 15 prawnuków. W 1989 roku Poczta Stanów Zjednoczonych wydała pamiątkową kopertę z podobizną Mariana McQuade na cześć Narodowego Dnia Dziadków. Pani McQuade skromnie określała siebie mianem tylko gospodyni domowej, ale jej niekończąca się praca nad ustaleniem i upublicznieniem święta określiły ją jako prawdziwego przywódcę społeczności.

Występowanie Dnia Dziadków w USA w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela07.09.2025Dzień Dziadków w USA 2025
Niedziela13.09.2026Dzień Dziadków w USA 2026
Niedziela12.09.2027Dzień Dziadków w USA 2027
Niedziela10.09.2028Dzień Dziadków w USA 2028
Niedziela09.09.2029Dzień Dziadków w USA 2029
Niedziela08.09.2030Dzień Dziadków w USA 2030
Niedziela07.09.2031Dzień Dziadków w USA 2031
Niedziela12.09.2032Dzień Dziadków w USA 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 8 września