Dzień Weterana Służby Granicznej 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Weterana Służby Granicznej zostały 302 dni, czyli 9 miesięcy i 28 dni.

W 2025 roku Dzień Weterana Służby Granicznej przypada na 13 września (sobota).

Zabezpieczenie granic bez wątpienia jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo naszego kraju. Ci, którzy oglądali popularny serial „Wataha”, łatwo mogą sobie wyobrazić jak trudna i odpowiedzialna jest praca strażnika granicznego. Najczęściej to walka z przemytnikami towarów, narkotyków czy ludźmi, którzy przerzucają nielegalnych imigrantów przez granicę, ale strażnicy muszą być też gotowi na akty terroryzmu czy napaść innego państwa. Do tego wciąż pojawiają się nowe zagrożenia, które trzeba dobrze zidentyfikować i skutecznie im przeciwdziałać. Dlatego 13 września, w dniu Dnia Weterana Służby Granicznej warto oddać hołd ludziom, którzy narażają swoje zdrowie i nierzadko życie, w imię bezpieczeństwa Polski.


Historia Dnia Weterana Służby Granicznej

11 kwietnia 1986 roku rozkazem Dowódcy Wojsk Ochrony Pogranicza ustanowiono Dzień Weterana Służby Granicznej. Datę obchodów wybrano na 13 września, na pamiątkę powołania w 1945 roku tej formacji w Ministerstwie Obrony Narodowej Departamentu WOP rozkazem organizacyjnym Naczelnego Dowódcy WP nr 0245/Org.

Warto zwrócić uwagę, że 12 września 1924 roku powołano do życia Korpus Ochrony Pogranicza (rozkazem generała W. Sikorskiego). Podczas Dnia Weterana Służby Granicznej zawsze więc przypomina się o tym wydarzeniu, zgodnie z przekonaniem, że w tym czasie powinno się upamiętniać wszystkich ludzi, którzy bronią lub bronili naszych granic. Szczególna pamięć należy się zwłaszcza tym, którzy zginęli na służbie.


Obchody Dnia Weterana Służby Granicznej

Obchody Dnia Weterana Służby Granicznej odbywają się przede wszystkim na terenach przygranicznych, naturalnym obszarze działania obrońców granicy. Punktem głównym każdej uroczystości jest wystawienie warty honorowej i złożenie kwiatów pod pomnikami poległych weteranów. Takie monumenty znajdują się np. na terenie Komendy Karpackiego Oddziału SG w Nowym Sączu czy w Przemyślu, gdzie postawiono także tablicę pamiątkową poświęconą patronowi oddziału – generałowi Janowi Tomaszowi Gorzechowskiemu. W uroczystościach biorą udział zarówno aktywni strażnicy, jak i byli żołnierze WOP i funkcjonariusze SG, członkowie związków zawodowych czy politycy. Spotkania są okazją, by wręczyć medale, odznaki czy statuetki najbardziej zasłużonym funkcjonariuszom, ale też by powspominać dawne czasy, wymienić się doświadczeniami. Aktualnie pełniący służbę chętnie oprowadzają weteranów po jednostkach czy też przejściach granicznych, prezentują im współczesne wyposażenie i sprzęt.


Wojska Ochrony Pogranicza i Straż Graniczna

Formacja znana jako Wojska Ochrony Pogranicza (WOP) narodziła się w 1945 roku. 17 maja dowódca 2 Armii Wojska Polskiego otrzymał rozkaz od Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego dotyczący obsadzenia siłami dywizji piechoty wschodniego brzegu Odry i Bystrzycy. W kolejnych dniach przesuwano dywizje na zachód, na linię Odry i Nysy Łużyckiej, a operacja finalnie miała zakończyć się 10 czerwca 1945 roku. Ten dzień wybrano jako święto Wojsk Ochrony Pogranicza, choć zabezpieczenie granic trwało jeszcze do listopada 1945 roku. Formacja istniała przez 46 lat, największe siły skupiała w 1953 roku - 33 675 wojskowych.

Wojska Ochrony Pogranicza zostały rozformowane w dniu 16 maja 1991 roku w wyniku przemian i transformacji ustrojowej. W ich miejsce do ochrony granic Polski powołano Straż Graniczną (wskutek ustawy z dnia 12 października 1990 roku), która służbę rozpoczęła w dniu zakończenia służby WOP. Podobnie jak poprzedniej formacji, jej głównym zadaniem jest ochrona granic państwa.

Straż Graniczna ochrania 3511 km granicy (lądowej), a także obsługuje 70 przejść granicznych, w tym lotniczych, drogowych, kolejowych czy morskich. Struktura tej formacji podzielona jest na Komendę Główną oraz 9 Komend Oddziałów Straży Granicznej, m. in. Warmińsko-Mazurski OSG z siedzibą w Kętrzynie, Podlaski OSG (Białystok), Bieszczadzki OSG (Przemyśl), Śląski OSG (Racibórz) czy Morski OSG (Gdańsk). Funkcjonariusze dysponują niezbędnym sprzętem i wyposażeniem, są to m. in. pojazdy obserwacyjne, samochody terenowe, motocykle, skutery śnieżne, okręty, samoloty, broń palna, materiały wybuchowe, wyrzutnie siatek obezwładniających, kolczatki drogowe.

Występowanie Dnia Weterana Służby Granicznej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa13.09.2023Dzień Weterana Służby Granicznej 2023
Piątek13.09.2024Dzień Weterana Służby Granicznej 2024
Niedziela13.09.2026Dzień Weterana Służby Granicznej 2026
Poniedziałek13.09.2027Dzień Weterana Służby Granicznej 2027
Środa13.09.2028Dzień Weterana Służby Granicznej 2028
Czwartek13.09.2029Dzień Weterana Służby Granicznej 2029
Piątek13.09.2030Dzień Weterana Służby Granicznej 2030
Sobota13.09.2031Dzień Weterana Służby Granicznej 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 13 września