Dzień Gofra 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Gofra zostało 276 dni, czyli 9 miesięcy i 3 dni.

W 2025 roku Dzień Gofra przypada na 25 marca (wtorek).

Słodka przekąska, bez której wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić wakacji – gofry. Ich święto wypada na 25 marca. Historia tego święta jest bardzo ciekawa i ma związek z... Jezusem.


Co mają wspólnego gofry z Dniem Zwiastowania Pańskiego?


Dzień Gofra pochodzi z krajów Skandynawii- tego samego dnia (25 marca) przypada Dzień Zwiastowania Pańskiego. W tych krajach właśnie w to święto zazwyczaj spożywa się gofry. Jak święto religijne przerodziło się w święto gofrów? Nazwa Zwiastowania Pańskiego po szwedzku to Vårfrudagen, które brzmi podobnie do szybko wymawianego słowa oznaczającego dzień gofrów – Våffeldagen.
Właśnie w ten sposób Szwedzi i inne kraje skandynawskie zaczęły świętować dzień naszego ulubionego letniego przysmaku. Obecnie święto jest obchodzone na całym świecie, dlatego w Polsce często nazywamy je "międzynarodowym” lub "światowym”.


Gofry powstały w Belgii, podobno już w XVIII wieku. Wymyślił je szef kuchni biskupa. Świat odkrył je po Expo, które miało miejsce w Belgii w 1958 roku. Zostały szybko pokochane przez inne kraje Europy i świata. Są bardzo popularne w USA. Ich sieć Waffle House sprzedaje w ciągu minuty 145 gofrów! W Norwegii gofry je się z serem pleśniowym, a w Tajlandii je się je na patyku.


Zazwyczaj są to prostokąty z kratownicą, ale występują też w kształcie okręgu lub kwiata. Powstają z mąki, cukru, soli, stopionego masła lub oleju, żółtek jaj i mleka, a następnie ubitych białek jaj. Do ciasta można dodać np. kakao albo cynamon, dzięki czemu nabierają innego smaku. Początkowo gofry spożywało się z bitą śmietaną, owocami, często nutellą albo słodkimi polewami. Tradycjonaliści lubią gofry z cukrem pudrem. Teraz gofry można spotkać w przeróżnych wersjach: jako talerzyk do lodów, w wersji wegańskiej oraz w wersji słonej. Dodanie jajka, bekonu, awokado, wędzonego łososia czy pasty rybnej stworzy z gofrów pyszne śniadanie.


Jakie są Twoje gofry?


W Dzień Gofra wymyśl swoją wariację na ten temat. Dodaj do ciasta niespotykaną przyprawę, np. goździki albo pieprz. Zrób je w nietypowym kształcie i wymyśl swoje własne dodatki. Może pasta z makreli z jajkiem i szczypiorkiem?