Co mają wspólnego gofry z Dniem Zwiastowania Pańskiego?
Dzień Gofra pochodzi z krajów Skandynawii- tego samego dnia (25 marca) przypada Dzień Zwiastowania Pańskiego. W tych krajach właśnie w to święto zazwyczaj spożywa się gofry. Jak święto religijne przerodziło się w święto gofrów? Nazwa Zwiastowania Pańskiego po szwedzku to Vårfrudagen, które brzmi podobnie do szybko wymawianego słowa oznaczającego dzień gofrów – Våffeldagen. Właśnie w ten sposób Szwedzi i inne kraje skandynawskie zaczęły świętować dzień naszego ulubionego letniego przysmaku. Obecnie święto jest obchodzone na całym świecie, dlatego w Polsce często nazywamy je "międzynarodowym” lub "światowym”.
Gofry powstały w Belgii, podobno już w XVIII wieku. Wymyślił je szef kuchni biskupa. Świat odkrył je po Expo, które miało miejsce w Belgii w 1958 roku. Zostały szybko pokochane przez inne kraje Europy i świata. Są bardzo popularne w USA. Ich sieć Waffle House sprzedaje w ciągu minuty 145 gofrów! W Norwegii gofry je się z serem pleśniowym, a w Tajlandii je się je na patyku.
Zazwyczaj są to prostokąty z kratownicą, ale występują też w kształcie okręgu lub kwiata. Powstają z mąki, cukru, soli, stopionego masła lub oleju, żółtek jaj i mleka, a następnie ubitych białek jaj. Do ciasta można dodać np. kakao albo cynamon, dzięki czemu nabierają innego smaku. Początkowo gofry spożywało się z bitą śmietaną, owocami, często nutellą albo słodkimi polewami. Tradycjonaliści lubią gofry z cukrem pudrem. Teraz gofry można spotkać w przeróżnych wersjach: jako talerzyk do lodów, w wersji wegańskiej oraz w wersji słonej. Dodanie jajka, bekonu, awokado, wędzonego łososia czy pasty rybnej stworzy z gofrów pyszne śniadanie.
Jakie są Twoje gofry?
W Dzień Gofra wymyśl swoją wariację na ten temat. Dodaj do ciasta niespotykaną przyprawę, np. goździki albo pieprz. Zrób je w nietypowym kształcie i wymyśl swoje własne dodatki. Może pasta z makreli z jajkiem i szczypiorkiem?