Chociaż manaty wyglądają jak mini morsy, przez co człowiekowi wydają się urocze, to są to zwierzęta należące do dużego kalibru – mogą mieć nawet 500 kg. Zazwyczaj występuje one w rzekach Afryki Zachodniej i Oceanie Atlantyckim, można je też zauważyć u wybrzeży Florydy i Meksyku. Jednym z powodów ich słabego zbadania mogą być ciężkie warunki obserwacji, ponieważ manaty lubią mętne i liściaste wody.
Święto manatów powstało, jak to często bywa, w celu ich ochrony. Chociaż jest to nielegalne, to manaty często padają ofiarami kłusowników. Umierają też w wyniku wypadkach z łodziami. Chociaż podatne na zagrożenia ze strony ludzi, manaty mogą dożyć nawet 60 lat. Pod wodą mogą wytrzymać aż 20 minut. Nic dziwnego – ich płuca to 2/3 ich długości. Co ciekawe, są to krewni...słonia. Manatom stale rosną też zęby – nowe rzędy rosną za aktualnym uzębieniem.
Podobno syreny, o których opowiadali przed wiekami marynarze, były właśnie...manatami z wodorostami wokół głowy.
Jeżeli w Polsce chcemy zobaczyć manaty, to warto udać się do wrocławskiego zoo. Mieszka tam kilka z tych przyjaznych ssaków. Ogrody zoologiczne przyczyniają się do ratunku tych zwierząt i w niektórych przypadkach (takie plany ma właśnie wrocławskie zoo) planują wypuścić je na wolność w odpowiednich warunkach.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony