Dzień Manata 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Manata zostały 282 dni, czyli 9 miesięcy i 9 dni.

W 2025 roku Dzień Manata przypada na 26 marca (środa).

Ostatnia środa marca to święto manatów, zwanych też krowami morskimi. Te słodkie stworzenia są stosunkowo słabo znane, więc ich święto to świetna okazja, żeby poznać je bliżej.


Słodkie ssaki, które mogą ważyć nawet pół tony

Chociaż manaty wyglądają jak mini morsy, przez co człowiekowi wydają się urocze, to są to zwierzęta należące do dużego kalibru – mogą mieć nawet 500 kg. Zazwyczaj występuje one w rzekach Afryki Zachodniej i Oceanie Atlantyckim, można je też zauważyć u wybrzeży Florydy i Meksyku. Jednym z powodów ich słabego zbadania mogą być ciężkie warunki obserwacji, ponieważ manaty lubią mętne i liściaste wody.


Święto manatów powstało, jak to często bywa, w celu ich ochrony. Chociaż jest to nielegalne, to manaty często padają ofiarami kłusowników. Umierają też w wyniku wypadkach z łodziami. Chociaż podatne na zagrożenia ze strony ludzi, manaty mogą dożyć nawet 60 lat. Pod wodą mogą wytrzymać aż 20 minut. Nic dziwnego – ich płuca to 2/3 ich długości. Co ciekawe, są to krewni...słonia. Manatom stale rosną też zęby – nowe rzędy rosną za aktualnym uzębieniem.


Podobno syreny, o których opowiadali przed wiekami marynarze, były właśnie...manatami z wodorostami wokół głowy.

Jeżeli w Polsce chcemy zobaczyć manaty, to warto udać się do wrocławskiego zoo. Mieszka tam kilka z tych przyjaznych ssaków. Ogrody zoologiczne przyczyniają się do ratunku tych zwierząt i w niektórych przypadkach (takie plany ma właśnie wrocławskie zoo) planują wypuścić je na wolność w odpowiednich warunkach.