Dzień Programisty 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Programisty zostało 50 dni, czyli 1 miesiąc i 19 dni.

W 2024 roku Dzień Programisty przypada na 12 września (czwartek).

13 września (12 września w latach przestępnych) obchodzony jest Dzień Programisty. Nieformalne święto programistów inicjowane jest w 256 dniu roku. A dlaczego ta cyfra jest tak ważna w dniu programistów? Ponieważ 256 to 2^8, czyli liczba wszystkich możliwych wartości jednego bajta informacji w jego najpopularniejszej, 8-bitowej postaci. Według pomysłodawców święta ta kombinacja liczb najwierniej oddaje charakter codziennej pracy programistów i ich pasji w pisaniu kodów oraz ciągów liczbowych.

Programiści są doceniani na całym świecie, zwłaszcza w Rosji. Tam prezydent Dmitrij Miedwiediew ustanowił dekretem z dnia 11 września 2009 roku oficjalne święto programistów. Kim są programiści? To osoby, które w języku programowania tworzą programy komputerowe. Mianem programistów określa się także projektantów oprogramowania, inżynierów oprogramowania czy analityków systemowych. Wraz z rozwojem technologii i informatyki, praca programistów wpływa na większość sfer życia. To dzięki nim pojawiają się nowe oprogramowania, które ułatwiają pracę oraz życie innym osobom. Dziś wiele ludzi nie wyobraża sobie codzienności bez nowoczesnych telefonów komórkowych, tabletów bądź innych urządzeń mobilnych. Ale to programiści musieli stworzyć odpowiednie oprogramowanie na dane urządzenie. Ta specjalizacja informatyki wymaga czegoś więcej niż wiedzy. To prawdziwa pasja i zamiłowanie do kodowania, pozwala na spędzanie wielu godzin przed komputerem.
A kto był pierwszym programistą? Co ciekawe i wbrew powszechnej opinii, że programowanie do domena mężczyzn, pierwszym programistą, a raczej programistką była Ada Lovelace, żyjąca w XIX wieku. Ada Lovelace była matematykiem i informatykiem oraz stworzyła pierwszy w historii algorytm, który miał zostać wykonany przez maszynę Babbage’a. Pierwsze urządzenie zbudowano dopiero w latach 1989-1991 przez Muzeum Nauki w Londynie, według planów Babbage'a, przy wykorzystaniu XIX-wiecznych środków. Urządzenie okazało się sprawne i dokonywało obliczeń z dokładnością do 31 cyfr.

W Dniu Programisty warto podziękować im za pracę, bez której nie powstałyby programy, wpływające na rozwój całej technologii.