Obchody Światowego Dnia Meteorologii były 13 dni temu.
W 2025 roku obchody Światowego Dnia Meteorologii przypadły na 23 marca (niedziela).
Obchody Światowego Dnia Meteorologii upamiętniają wejście w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Głównym celem organizacji jest zagwarantowanie każdemu państwu dostępu do prognozy pogody, a także przekazywanych informacji dostosowanych do zapotrzebowania danego kraju.
W Światowym Dniu Meteorologii, krajowe organizacje meteorologiczne próbują zwrócić uwagę społeczeństwa na przyczyny 90% klęsk żywiołowych, spowodowanych pogodą, klimatem oraz wodą. Obchody święta związane są z podkreśleniem znaczenia służb meteorologicznych i hydrologicznych w walce z katastrofami naturalnymi. Międzynarodowa działalność WMO skupia się na wcześniejszym ostrzeganiu ludności przed wystąpieniem zagrożeń ze strony pogody oraz transgranicznych zagrożeń środowiska na dużym obszarze. Narodowe służby meteorologiczne i hydrologiczne zapewniają swobodny dostęp do ważnych informacji, które są niezbędne w opracowywaniu przez rządy strategii łagodzenia skutków klęsk żywiołowych. W 2011 roku na XVI Kongresie WMO ustalono cztery wstępne priorytety Globalnych Ram dla Służb Klimatycznych (GFCS) do który należą: zmniejszanie ryzyka wystąpienia klęsk żywiołowych, woda, zdrowie oraz bezpieczeństwo żywności. Pierwszy z celów wciąż jest najważniejszych w działaniach WMO, zwłaszcza, że klęski żywiołowe nadal wyrządzają ogromne szkody środowiskowe i społeczne. Rozwój przemysłowy i gospodarczy przyczynił się do zwiększonej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat procesu urbanizacji terenów narażonych na zalania, takich jak wybrzeża, niziny, czy tereny zalewowe.
Każdej edycji wydarzenia towarzyszy stosowne hasło. Dotychczas były to m.in:
- Ocean, nasz klimat i pogoda (2021)
- Klimat i woda
- Słońce, ziemia i pogoda
- Klimat dla Ciebie
- Wiedza o klimacie dla działań na rzecz klimatu
- Pogoda, klimat i woda motorem naszej przyszłości
- Era informacji: klimat, pogoda i woda
- Obserwacje pogody dla ochrony życia i mienia
- Pogoda i klimat: mobilizujmy młodzież
- Gotowi na pogodę, mądrzy dla klimatu
Przykładowo w ramach zagadnienia „Pogoda i klimat: mobilizujmy młodzież” sekretarz generalny WMO, w wygłoszonym orędziu zachęcał młode osoby do aktywnego uczestniczenia w działaniach dotyczących spowolnienia zmian klimatycznych. Młodzież, która zwiąże się w przyszłości z zawodem meteorologa, hydrologa lub klimatologa będzie miała realny wpływ na społeczeństwo, poprzez zapewnienie bezpieczeństwa i dobrobytu danego państwa.