Dzień Ojca na Litwie 2024

Obchody Dnia Ojca na Litwie były 16 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Ojca na Litwie przypadły na 2 czerwca (niedziela).

Święto wszystkich Ojców (Tėvo diena) podobnie jak Dzień Matki jest świętem ruchomym i państwowym, co czyni go unikatowym w porównaniu do innych krajów.

Coraz większa popularność Dnia Ojca

Dzień Ojca, w przeciwieństwie do powszechnie obchodzonego Dnia Matki, do niedawna nie był jeszcze na Litwie świętem popularnym. Co ciekawe, Litwini od początku obecnej Litwy uznali Dzień Matki jako święto państwowe. Dopiero po kilku latach uznali, że Ojcom też takie uznanie się należy. Aktualnie w kraju jest wprowadzana polityka prorodzinna, ażeby skłonić Litwinów do skupieniu się na tradycyjnych wartościach. Zgodnie z obowiązującym na Litwie prawem urlop wychowawczy jest dostępny zarówno dla matki jak i ojca. Co więcej, każdy ojciec ma prawo do miesięcznego całkowicie opłacanego urlopu w pierwszym miesiącu po urodzeniu dziecka. Ponad 10% ojców aktywnie korzysta z tej szansy mając sposobność na bycie z dzieckiem w pierwszych momentach jego życia. Należy dodać, że na Litwie coraz więcej ojców postrzega swoje role społeczne i chętnie włączają się w wychowanie dzieci.

Potraktowanie Święta Ojca (podobnie jak i Matki) jako świąt państwowych stanowi świetny sposób na promowanie skupienia się na budowaniu relacji z rodziną. Jest to na pewno godny przykład do naśladowania dla innych krajów.

Korzenie Święta Ojca – znane od ponad 100 lat

Warto zauważyć, że w porównaniu do Święta Matki, które ma korzenie w czasach starożytnych, inicjatywa czczenia ojców sięga dopiero XX wieku. Święto będące wyrazem szacunku oraz wdzięczności ojcom zapoczątkowali amerykanie w roku 1910. Z inicjatywą ustanowienia tego święta wystąpiła mieszkanka miejscowości Spokane w USA, Sonora Louise Smart Dodd. Chciała w ten sposób oddać hołd swojemu ojcu, którego sam wychował szóstkę dzieci.

Dzień Ojca – data specyficzna dla kraju

Dzień Ojca, podobnie jak Dzień Matki, jest świętowany w różnych terminach na całym świecie. W wielu katolickich krajach, takich jak Włochy, Hiszpania i Portugalia, dzień ten jest obchodzony 19 marca w dzień św. Józefa, w Niemczech – w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. W czerwcu ojcowie świętują także w Austrii, Bułgarii, USA i Turcji. W Polsce to święto przypada 23 czerwca, więc kolejność świętowania jest analogiczna do Dnia Matki, które na Litwie jest świętowane na początku maja a w Polsce pod koniec.

Występowanie Dnia Ojca na Litwie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela05.06.2022Dzień Ojca na Litwie 2022
Niedziela04.06.2023Dzień Ojca na Litwie 2023
Niedziela01.06.2025Dzień Ojca na Litwie 2025
Niedziela07.06.2026Dzień Ojca na Litwie 2026
Niedziela06.06.2027Dzień Ojca na Litwie 2027
Niedziela04.06.2028Dzień Ojca na Litwie 2028
Niedziela03.06.2029Dzień Ojca na Litwie 2029
Niedziela02.06.2030Dzień Ojca na Litwie 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 2 czerwca