Dzień Chemika 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Chemika zostało 171 dni, czyli 5 miesięcy i 20 dni.

W 2025 roku Dzień Chemika przypada na 1 czerwca (niedziela).

Dzień Chemika obchodzimy w pierwszą niedzielę czerwca. Początek temu świętu dało Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Jego celem jest docenienie pracowników zakładów chemicznych i chemików z całej Polski.

W tym dniu świętują osoby, dla których chemia jest życiową pasją. W ramach obchodów rożne instytucje, firmy czy szkoły wyższe organizują wydarzenia związane z promowaniem nauk chemicznych wśród osób młodych. Z tej okazji odbywają się pokazy naukowe, spotkania, koncerty, festyny czy zawody sportowe. Wszystkie te atrakcje zwykle są organizowane przez firmy takie jak Grupa Azoty, Orlen czy inne koncerny chemiczne i petrochemiczne.

Rozwój nauk chemicznych przyczynił się do przełomowych odkryć, które zmieniły losy ludzkości. Nowe leki stają się skuteczną bronią w walce z chorobami i ratują wiele żyć ludzkich, a wynalezione materiały przemysłowe przyczyniają się do rozwoju różnych gałęzi gospodarki państwa. Wielu jest znanych polskich naukowców w tej dziedzinie nauki. Do najsłynniejszych chemików należy Marie Curie-Skłodowska, która dokonała bardzo ważnego odkrycia (wraz z mężem) pierwiastków promieniotwórczych: polonu i radu. W 1903 roku małżeństwo Curie otrzymało Nagrodę Nobla, a w 1911 roku Maria Curie-Skłodowska dostała drugą Nagrodę Nobla za wydzielenie czystego radu. Polska chemiczka była także prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Pod jej osobistą opieką prowadzono pierwsze badania na świecie dotyczące leczenia raka za pomocą promieniotwórczości. Innym chemikiem, który dokonał przełomowego odkrycia był Ignacy Łukasiewicz. W 1852 roku wraz z przyjacielem Zehem przeprowadzili destylację frakcjonowaną ropy naftowej. W wyniku eksperymentu otrzymali oczyszczoną naftę, która znalazła szerokie zastosowanie w gospodarce. Ignacy Łukasiewicz jako pierwszy wykorzystał ropę naftową w przemyśle.

Corocznie przyznawana jest Nagroda Nobla za dokonanie niezwykłego odkrycia lub wynalazku w dziedzinie chemii. Pierwszym uhonorowanym chemikiem był Jacobus Henricus van 't Hoff z Uniwersytet Humboldta w Berlinie.