Matki Boskiej Zielnej 2024

Do najbliższych obchodów Matki Boskiej Zielnej zostało 110 dni, czyli 3 miesiące i 18 dni.

W 2024 roku Matki Boskiej Zielnej przypada na 15 sierpnia (czwartek).

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena) znane na Liwie jako Święto Matki Boskiej Zielnej (Žolinė) nawiązuje do wierzeń, że Maryja nie umarła tak jak inni ludzie tj. poprzez śmierć naturalną, ale, że, oprócz duszy, jej ciało również zostało zabrane do nieba.

Jak to było kiedyś?

Przed wprowadzeniem chrześcijaństwa Litwini 15 sierpnia obchodzili dzień spotkania lata z jesienią. Acz w połowie sierpnia już widać pierwsze żółknące liście i wieje pierwszy jesienny wiatr, pomału kończą się wszystkie żniwa. I właśnie tego dnia kobiety – na znak pożegnania z zielenią – zbierały kwiaty, zioła i rośliny lecznice dziękując w ten sposób ziemi za urodzaj. 15 sierpnia organizowano spotkania rodzinne podczas których wspominano zmarłych i pieczono chleb z plonów zbóż. Wierzono również, że ten, kto nie stawi się na rodzinnych wspominkach będzie miał przez cały rok niedostatek. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa dzień ten nazwano Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny.

Coroczne tradycje

Co roku w 15 sierpnia odprawiane są uroczyste msze święte, podczas których święci się uzbierane zioła, kwiaty i zboża. Do niektórych bukietów dokładane są tzw. płody rolne np. ziemniaki, buraki, kalarepa a czasem nawet cały kalafior. Tradycją jest zjadanie takiej „święconki”, co ma chronić przed chorobami. Te poświęcone warzywa i owoce są również dawane zwierzętom – wierzono, że w ten sposób zwierzęta będą płodne. Poza tym, jak na Święto Matki Boskiej Zielnej przystało, w tym dniu dziewczęta plotą wianki z dziewięciu różnych gatunków roślin, następnie zanoszą na święcenie do kościoła i przechowują za świętymi obrazami. Niektórzy wierzą, że poświęcone kwiaty i zioła mają cudowną moc, odstraszają pioruny oraz chronią rośliny przed nieurodzajami. W niektórych domach wieszają je w oknach albo zanoszono na pola.

„Odpusty maryjne”

15 sierpnia to również moment tzw. odpustu w kościele oraz licznych procesji. Najbardziej znany i najhuczniej obchodzony odpust jest w najstarszej świątyni Litwy w Wilnie- kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Najpierw odbywa się uroczysta liturgia ku czci Matki Boski zielnej a następnie wszyscy zgromadzeni udają się na procesję. Oprócz odpustu i procesji, nieodzownym elementem są festyny, gdzie nie może zabraknąć stoisk z przekąskami, słodyczami czy ziołami. Co ciekawe na Litwie jako przekąskę odpustową traktuje się kaszę z ciepłym bigosem – zupełnie inny klimat w porównaniu do polskiej pańskiej skórki i obwarzanków.

To samo Święto, ale różne nazwy w różnych krajach

Mimo, iż jest to święto kościelne, obchodzone na całym świecie to jednak kraje mają na nie swoje własne nazwy. Dla przykładu u naszych niemieckich sąsiadów 15 sierpnia to Święto Matki Boskiej Żytniej (Kwietnej) a Czesi w tym czasie czczą Matkę Boską Korzenną.

Występowanie Matki Boskiej Zielnej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek15.08.2022Matki Boskiej Zielnej 2022
Wtorek15.08.2023Matki Boskiej Zielnej 2023
Piątek15.08.2025Matki Boskiej Zielnej 2025
Sobota15.08.2026Matki Boskiej Zielnej 2026
Niedziela15.08.2027Matki Boskiej Zielnej 2027
Wtorek15.08.2028Matki Boskiej Zielnej 2028
Środa15.08.2029Matki Boskiej Zielnej 2029
Czwartek15.08.2030Matki Boskiej Zielnej 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 15 sierpnia