Święto Rosy 2024

Do najbliższych obchodów Święta Rosy na Litwie zostało 69 dni, czyli 2 miesiące i 8 dni.

W 2024 roku Święto Rosy przypada na 24 czerwca (poniedziałek).

Do najbardziej znanych tradycji tego święta należy szukanie legendarnego kwiatu paproci oraz puszczanie wianków na wodzie.

Noc Świętojańska

Można by rzec, że Święto Rosy (Rasos) trwa całą dobę, gdyż najważniejsze obchody tego święta odbywają się w nocy z 24 na 25 czerwca, a noc ta jest uznawana za najbardziej romantyczne wydarzenie i nazywana Nocą Świętojańską. Mówi się, że to jest to noc miłości, uwodzenia i flirtów. Jest to tzw. najkrótsza noc letnia (W Polsce obchody tej nocy są zwane „wiankami”). W obchodach tego święta szczególną uwagę poświęca się wodzie i ziołom mającym wpływ na zdrowie i urodę. Według znanych klechd to właśnie w tę noc zakwita cudowny kwiat paproci, a ten, kto go znajdzie, już zawsze będzie szczęśliwy. Na Litwie jest znana legenda, opowiadająca jak to pierwszej wiosny po stworzeniu świata, Księżyc wziął ślub ze Słońcem.

Główne uroczystości Świętojańskie odbywają się w okolicach Wilna i w Rezerwacie Kulturowym Kiernów. Tam właśnie odbywają się liczne koncerty litewskich zespołów muzyki ludowej, zabawy sportowe, wróżby, niespodzianki i konkursy. Można też posłuchać hymnu pożegnania ku czci zachodzącego słońca, wziąć udział w skokach przez ogniska oraz rzucać wianki na wodę.

Pogańskie tradycje

Tradycyjnie nazwa święta Rosy jest powiązana ze współczesnym znaczeniem tego wyrazu. Jednak etnolodzy uważają, że nazwa nawiązuje do tzw. rosy żytniej – pyłku unoszącego się podczas kwitnienia żyta. Poganie z dużym pietyzmem czcili zboże. Wierzono, że rosa przed wschodem słońca miała szczególną moc leczniczą, dlatego panny po obudzeniu obmywały się rosą i znów szły spać z myślą o przyśnieniu przyszłego męża.
Istnieje jeszcze jedna nazwa tego święta, która się odwołuje do skojarzenia tego święta z pogańskimi motywami roślinnymi – Święto Kupały (Kupoles). Była to żerdź obrzędowa upiększona kwiatami, którą wkopywano w środku miejsca świętego. Korona tego drzewa miała trzy gałęzie. Wierzono, że jedna z nich kwitnie jak słońce, druga – jak księżyc, trzecia – jak gwiazda.

Jan Chrzciciel – patron mianowany przez kościół

Co ciekawe, patronem Nocy Świętojańskiej został mianowany przez kościół św. Jan Chrzciciel (stąd jeszcze jedna nazwa święta – Joninės), którego zaczęto nazywać Kupałą (stworzył chrzest chrześcijański w formie rytualnej kąpieli).

Czy wiesz, że kościół bardzo krytycznie oceniał to święto? Podobno w kręgach chrześcijańskich zaczęto go nazywać sobótką czyli „małym sabatem”.

Występowanie Święta Rosy na Litwie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek24.06.2022Święto Rosy 2022
Sobota24.06.2023Święto Rosy 2023
Wtorek24.06.2025Święto Rosy 2025
Środa24.06.2026Święto Rosy 2026
Czwartek24.06.2027Święto Rosy 2027
Sobota24.06.2028Święto Rosy 2028
Niedziela24.06.2029Święto Rosy 2029
Poniedziałek24.06.2030Święto Rosy 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 24 czerwca