Dzień Matki w Irlandii 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Matki w Irlandii zostało 308 dni, czyli 10 miesięcy i 4 dni.

W 2025 roku Dzień Matki w Irlandii przypada na 30 marca (niedziela).

Mothering Sunday w Irlandii

Najwcześniejsze obchody Dnia Matki na świecie sięgają czasów starożytnej Grecji (święto ku czci Rhei, Matki Bogów) oraz Rzymu (Cybele). Irlandia ma jednak także długie tradycje, choć oczywiście znacznie młodsze. Jego historia sięga aż XVI wieku i ma korzenie religijne. Dzień Matki w Irlandii obchodzony jest w czwartą niedzielę wielkiego postu. Brytyjczycy kultywowali wtedy Mothering Sunday (w tłumaczeniu Niedziela Matki, Matczyna Niedziela), które polegało na odwiedzinach macierzystego kościoła, a więc tego, w którym zostali ochrzczeni, ewentualnie tej świątyni, która znajduje się w ich miejscu zamieszkania. Z tej okazji do świątyń udawały się całe rodziny, także służący domowi mieli dzień wolny na wizytę w swoim kościele macierzystym. Dzieci w drodze do kościoła zbierały po drodze kwiaty, aby umieścić je w kościele lub dać matkom. Dziewczynki wypiekały dla nich ciasta. Dla wielu osób była to jedna z nielicznych okazji, by spotkać się we wspólnym gronie, bowiem przy okazji wizyty w kościele odwiedzało się rodzinny dom.

Z biegiem lat ta tradycja religijna przekształciła się w świecką tradycję, polegającą na dawaniu prezentów matkom. W pewnym momencie zaczęła ona jednak znikać ze świadomości Irlandczyków, na szczęście w XX wieku odrodziła się dzięki staraniom Anny Jarvis w Stanach Zjednoczonych, która zapoczątkowała tam Dzień Matki. To ona bowiem zainspirowała Constance Penswick-Smith do utworzenia ruchu Mothering Sunday Movementi napisania książki – tak przypomniano sobie o tradycjach niedzieli macierzyńskiej praktykowanych przez Kościół Anglii i Kościół Irlandii, i połączono je z nowymi tradycjami. Kolejne lata to rozwój tego święta, w sporej mierze dzięki kupcom i sprzedawcom, którzy promowali je w całej Wielkiej Brytanii i Irlandii. Dla nich był tooczywiście sposób na zarobek. Obecnie Dzień Matki jest trzecim najpopularniejszym świętem w Zielonej Krainie (po Bożym Narodzeniu i Walentynkach) na które można kupić kartki okolicznościowe.


Dzień Matki w Irlandii

Tak więc Dzień Matki w Irlandii ma swoje długoletnie i wyjątkowe tradycje, do dziś wiele osób udaje się całą rodziną na wspólne nabożeństwo. Poza tym w dużej mierze przypomina choćby polskie święto. Mamy mogą więc liczyć na kwiaty (przeważnie róże, goździki i chryzantemy), drobne prezenty, zwolnienie od codziennych obowiązków i zaproszenie do restauracji. Przysmaki goszczą też na domowym stole, a tradycyjnym wypiekiem z okazji święta matek jest ciasto Simnel, pieczone z masą marcepanową i marcepanem, obfitujące w kandyzowane i suszone owoce.Dawniej w czasie wielkiego postu nie można było jeść słodyczy, z wyjątkiem Mothering Sunday. W tym dniu zajadano się więc Simnel Cake.


Irish Mammy – typowa irlandzka mama
A jaka jest typowa irlandzka mama? Taka odpowiedniczka symbolicznej Matki Polki? Irish Mammy – tak bowiem brzmi to określenie w języku angielskim, to silna kobieta, której opinie i wskazówki kształtują życie jej bliskich. Jest wzorową gospodynią domową, która zawsze wywiązuje się z wszystkich obowiązków. Nierzadko nawet prasuje i gotuje dorosłym już dzieciom, które niespecjalnie chcą opuścić domowe gniazdko. W razie gdyby przyszli goście, ma przygotowane ciasteczka, których nie wolno dotykać innym domownikom. Trzyma też jedną ładną parę butów i drogi krem do twarzy na specjalne okazje lub niedzielę. Jej największe zmartwienia związane są zazwyczaj z pogodą, sąsiadami i rachunkami. Irish Mammy symbolizuje ciepło ogniska domowego, do którego zawsze można wrócić. Kiedy wszyscy inni pędzą za pieniędzmi i codziennymi sprawami, ona reprezentuje stabilność, normalność.

Występowanie Dnia Matki w Irlandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela19.03.2023Dzień Matki w Irlandii 2023
Niedziela10.03.2024Dzień Matki w Irlandii 2024
Niedziela15.03.2026Dzień Matki w Irlandii 2026
Niedziela07.03.2027Dzień Matki w Irlandii 2027
Niedziela26.03.2028Dzień Matki w Irlandii 2028
Niedziela11.03.2029Dzień Matki w Irlandii 2029
Niedziela31.03.2030Dzień Matki w Irlandii 2030
Niedziela23.03.2031Dzień Matki w Irlandii 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 30 marca