Dzień Babci we Francji 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Babci we Francji zostało 259 dni, czyli 8 miesięcy i 16 dni.

W 2025 roku Dzień Babci we Francji przypada na 2 marca (niedziela).

Kiedy we Francji przypada Dzień Babci? Co może mieć z tym wspólnego kawa? Jak wyglądają obchody Fete des grand meres? O tym w tekście.


Zaczęło się od kawy…

Istnieją dwa typy świąt poświęconych dziadkom. Pierwszy, który obowiązuje m. in. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, to wspólne obchody, w tym samym dniu. Według drugiego Dzień Dziadka i Dzień Babci to dwa osobne wydarzenia. Tak jest m. in. w Polsce i we Francji. W kraju nad Sekwaną jest to święto ruchome i przypada w pierwszą niedzielę marca. Choć babciom od zawsze oddawano należyty szacunek, to dopiero pod koniec lat 80. XX wieku ustalono Fete des grand meres. Przyczyniła się do tego popularna w północnej Francji kawa Grand'Mere. Stworzyli ją i sprzedawali małżeństwo Monnier z Roubaix, właściciele delikatesów. W 1987 roku powołano do życia Dzień Babci w celu promocji firmy, która obchodziła wówczas 20-lecie istnienia. Dziś ta marka, z charakterystycznym logo z babcią w roli głównej, jest jedną z najpopularniejszych francuskich kaw.


Obchody Fete des grand meres

Choć część społeczeństwa wytyka świętu jego komercyjne pochodzenie, to jednak cieszy się ono dużym zainteresowaniem. Wiele osób widzi bowiem w Fete des grand meres możliwość oddania hołdu babciom. Jak wyglądają obchody święta we Francji? Każdą babcię najbardziej cieszą chwile spędzone ze swoimi dziećmi i wnukami. Dlatego wiele rodzin zaprasza seniorkę do kawiarni czy restauracji, gdzie wspólnie można powspominać stare dobre czasy, jak i podzielić się najnowszymi informacjami. W wielu szkołach organizowane są przyjęcia dla babć, gdzie wnuki grają oczywiście główną rolę. Do tego popularne są konkursy na najpiękniejsze laurki czy najładniejsze życzenia. Nie może też obyć się bez kwiatów i prezentów, jak ramka ze zdjęciami, kosz owoców, ładnie zapakowana kawa i herbata, obraz czy książka, ale to tylko dodatek do czasu spędzonego z wnukami.

Dzień Babci we Francji to nie tylko życzenia i spotkania rodzinne, ale i okazja, by zastanowić się nad ich rolą i miejscem w rodzinie i społeczeństwie. A ta jest przecież ogromna – to babcie opiekują się wnukami, kiedy ich rodzice muszą pracować, to one przekazują im cenne życiowe rady, poparte wieloletnim doświadczeniem. To, że smacznie gotują i znają setki anegdot to tylko dodatek. Warto zauważyć, że stereotyp babci nieco się zmienia – dziś wiele z nich z łatwością porusza się po Internecie, ma konto na Facebooku, podróżuje, chodzi na koncerty i swoją energią niejedna z nich mogłaby zarazić dziesięć, znacznie młodszych osób.


Inicjatywy społeczne

W celu promowania inicjatyw związanych z festiwalem zostało stworzone stowarzyszenie, którego partnerem jest wspomniana marka kawy. W ramach święta organizowane są różne imprezy, happeningi, na przykład pochód ku czci babć, nazywany „Mamif'estation”. Spotykają się tam ludzie w każdym wieku, którzy biorą udział we flash mobie, wspólnym posiłku itp.

Każdego roku w Paryżu oraz innych dużych miastach jak Lyon, Lille czy Marsylia odbywają się różne warsztaty, wystawy i konkursy. Wśród regularnie proponowanych wydarzeń związanych z tym szczególnym dniem jest „festiwal solidarności międzypokoleniowej" zorganizowany w całej Francji przez Les Intergénéreux. W ramach tej inicjatywy młodzi wolontariusze pomagają tym babciom, które żyją samotnie i nie mają co liczyć na wsparcie krewnych, np. w domach seniora. Młodzi pomagają przełamać ich izolację poprzez np. wspólne wycieczki czy naukę stosowania nowych technologii. Akcja odbywa się w całej Francji.

Występowanie Dnia Babci we Francji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela05.03.2023Dzień Babci we Francji 2023
Niedziela03.03.2024Dzień Babci we Francji 2024
Niedziela01.03.2026Dzień Babci we Francji 2026
Niedziela07.03.2027Dzień Babci we Francji 2027
Niedziela05.03.2028Dzień Babci we Francji 2028
Niedziela04.03.2029Dzień Babci we Francji 2029
Niedziela03.03.2030Dzień Babci we Francji 2030
Niedziela02.03.2031Dzień Babci we Francji 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 2 marca