Sierpniowe Święto Bankowe w Irlandii 2024

Do najbliższych obchodów Sierpniowego Święta Bankowego w Irlandii zostały 154 dni, czyli 5 miesięcy i 1 dzień.

W 2024 roku Sierpniowe Święto Bankowe w Irlandii przypada na 5 sierpnia (poniedziałek).

August Bank Holiday

August Bank Holiday to w wolnym tłumaczeniu Sierpniowe Święto Bankowe, w języku gaelickim nazywane jest „Lá Saoire i mí Lúnasa”. Nie ma w nim żadnej większej ideologii, choć legenda mówi, że datę wybrał Sir John Lubbock, który był fanem krykieta. Jak nie trudno się domyślić, w ten dzień przypadał ważny mecz.

Święto sierpniowe wprowadzono, kiedy Irlandia była jeszcze członkiem Zjednoczonego Królestwa – zgodnie z Ustawą o świętach bankowych Wielkiej Brytanii z 1871 roku. Długi weekend, bo tak należy określać wszystkie święta bankowe, mieszkańcy Zielonej Wyspy wykorzystują na odpoczynek. Wedle uznania – jedni organizują przyjęcia w ogrodzie, grille, inni wyjeżdżają na wycieczkę krajobrazową lub nad wodę. Popularnością cieszą się zwłaszcza piękne plaże Cahore Beach w Wexford, Carrowmore Beach w Mayo, Rosses Point w Sligo czy plaże Narin i Portnoo w hrabstwie Donegal.

Święto sierpniowe to również dobra okazja, by pojeździć na rowerze, wybrać się na piknik, czy imprezę. Tych nie brakuje – podczas weekendu sierpniowego odbywa się wiele wydarzeń sportowych, zwłaszcza wyścigi konne, oraz pokazy sztuki, festiwale muzyczne, historyczne, małe lokalne targi i wystawy rolnicze. Oto kilka najciekawszych i najpopularniejszych wydarzeń podczas August Bank Holiday w Irlandii:

- Beatyard

Beatyard to jedna z najbardziej znanych imprez podczas sierpniowego święta bankowego, odbywa się w Dún Laoghaire w hrabstwie Dublin. To zabawa skierowana dla całych rodzin, oprócz koncertów na żywo, na uczestników czekają degustacje potraw i napojów, festiwal wina i sera czy najróżniejsze warsztaty, np. projektowania.

- Dublin Horse Show

Wyścigi konne to popularne zawody wśród Irlandczyków. Podczas August Bank Holiday w Dublinie odbywa się jedna z największych międzynarodowych imprez jeździeckich na świecie - Dublin Horse Show. Wyścigi konne to nie wszystko, wśród atrakcji także muzyka, strefa dla dzieci z nadmuchiwaną zjeżdżalnią, zamkiem czy cyrkiem. Inne prestiżowy festiwal wyścigów konnych odbywa się w Galway - Races Summer Festival.

- Art in the open

To impreza dedykowana dla miłośników sztuki i zarazem największy plenerowy festiwal tego typu. Irlandia posiada wiele malowniczych miejsc, które są wdzięcznym tematem obrazów. Do tego kraju przybywają więc najlepsi malarze z całego świata. Art in the open odbywa się w kilku miejscach, przez 10 dni. Są to m. in.: Wexford Town, Dunmore East, Tintern Abbey.

- Rockin' Food Festival

W malowniczej miejscowości Enniscorthy odbywa się festiwal Rockin' Food Festival. To połączenie koncertów muzycznych, degustacji najróżniejszych potraw (na ulicach można zasmakować produktów od ponad 80 najlepszych lokalnych rzemieślników) i najróżniejszych zabaw dla najmłodszych, np. poszukiwanie skarbów, trampoliny, karuzele. Z Dublina na imprezę kursuje specjalny pociąg parowy.

- Festiwal Starych Targów, Tubbercurry

W Tubbercurry podczas sierpniowego święta państwowego odbywa się jeden z najstarszych targów na świecie oraz pięciodniowy festiwal. Wśród atrakcji jest wesołe miasteczko, koncerty, zabawy dla całej rodziny oraz wioska rzemieślnicza z lokalnym jedzeniem, zwierzętami, czy zabytkowymi dziedzictwa.

Występowanie Sierpniowego Święta Bankowego w Irlandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek01.08.2022Sierpniowe Święto Bankowe w Irlandii 2022
Poniedziałek07.08.2023Sierpniowe Święto Bankowe w Irlandii 2023
Poniedziałek04.08.2025Sierpniowe Święto Bankowe w Irlandii 2025
Poniedziałek03.08.2026Sierpniowe Święto Bankowe w Irlandii 2026
Poniedziałek02.08.2027Sierpniowe Święto Bankowe w Irlandii 2027
Poniedziałek07.08.2028Sierpniowe Święto Bankowe w Irlandii 2028
Poniedziałek06.08.2029Sierpniowe Święto Bankowe w Irlandii 2029
Poniedziałek05.08.2030Sierpniowe Święto Bankowe w Irlandii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 5 sierpnia