Jarmark św. Dominika 2024

Do najbliższej edycji Jarmarku św. Dominika zostało 91 dni, czyli 3 miesiące .

W 2024 roku Jarmark św. Dominika przypada na okres od 27 lipca (sobota) do 18 sierpnia (niedziela).

Jarmark św. Dominika to jedna z największych atrakcji w Gdańsku, a zarazem impreza znana na całym świecie. Lata tradycji, wyjątkowe towary, niesamowity, barwny klimat to tylko kilka powodów, dla których warto choćby raz w życiu odwiedzić to wydarzenie.

Barwny targ, barwna historia


Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga XIII wieku. W 1260 roku na wniosek dominikanów ustalił go papież Aleksander IV. Początkowo jego najważniejszym założeniem było zachęcenie wiernych do uczestniczenia we mszy odpustowej w dzień św. Dominika. Miało to zapewnić 100 dni zwolnienia z czyśćca. O godzinie 12:00 donośne dzwony obwieszczały rozpoczęcie Jarmarku na placu Dominikańskim, czyli czas modłów a potem zabawy. Wkrótce jednak przekształcił się on w imprezę handlowo-kulturalną, a jego obszar zwiększył o kolejne ulice i place. Ich nazwy pochodziły od towarów, jakimi na nich handlowano, jak Targ Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany czy Rybny.

Do popularności i wysokiej rangi gdańskiego Jarmarku w dużym stopniu przyczyniło się atrakcyjne położenie miasta nad morzem. Do portu przybywało około 400 statków, a wraz z nimi najróżniejsze towary z całego świata, a także cyrkowcy, akrobaci, trupy aktorskie czy egzotyczne zwierzęta. Jak głosi legenda, dawniej na gdańskiej imprezie można było podziwiać nawet syreny.

Jarmark św. Dominika był ważnym świętem, dlatego w jego blasku ogrzewał się sam król. Niestety, kiedy władcy zabrakło, konkretnie Władysława Łokietka w 1310 roku, Krzyżacy po raz pierwszy złupili miasto i zamordowali wielu uczestników Jarmarku. Mimo to nadal przez setki lat dodawał on Gdańskowi prestiżu, dopiero II wojna światowa sprawiła, że zniknął na ponad 30 lat. Na szczęście w 1972 roku z inicjatywy dziennikarza Wojciecha Święcickiego powrócono do chlubnej tradycji. Wtedy też symbolem Jarmarku stał się karmazynowy kogut.

Wyjątkowy targ, wyjątkowe przedmioty


Jarmark w dużym stopniu nawiązuje do swoich średniowiecznych tradycji, czyli handlowania i dobrej zabawy. Co można kupić podczas tego trzytygodniowego święta? Praktycznie wszystko, a impreza jest rajem dla kolekcjonerów i miłośników ciekawych, rzadkich i zadziwiających przedmiotów. Można tu nabyć choćby unikatowe monety, znaczki, antyki, rękodzieła, kaszubską ceramikę, czeskie szkło, cygańskie garnki, wschodnie futra i dywany, bursztyny czy gdańską wódkę. By przyjemniej robiło się zakupy, znajduje się tu wiele stoisk z piwem, rusztami, grillami z pieczonymi kiełbaskami, ziemniakami i szaszłykami. Prym wiodą lokalne przysmaki, jak świeże, smażone ryby oraz tradycyjne polskie dania (pierogi, bigos, wiejski chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym).
Jarmark to nie tylko stoiska, ale i festyny, koncerty, parady uliczne, pokazy sztucznych ogni, pokazy laserowe czy imprezy i zawody sportowe, w tym prestiżowy Bieg św. Dominika. Warto wspomnieć jeszcze o wesołym miasteczku, z którego kiedyś uciekł ... dwumetrowy krokodyl i wskoczył do Motławy.

Obok Oktoberfest Jarmark św. Dominika jest największą imprezą plenerową w Europie.


Każdego roku udział bierze w nim ponad 1000 handlowców, artystów, rzemieślników i kolekcjonerów. Liczba odwiedzających jest równie imponująca, dziennie to 70 tys. osób, a w weekendy nierzadko ponad 100 tysięcy. Łącznie daje to około 5 mln odwiedzających.

Jarmark przyciąga oczywiście nie tylko mieszkańców Trójmiasta, ale i turystów, w tym zagranicznych. Na całym świecie odbywają się też inne Jarmarki pod patronem św. Dominika, ale to właśnie ten w Gdańsku jest najbarwniejszy i cieszy się największą renomą.

Jarmark Dominikański - termin


Obecnie Jarmark Dominikański trwa trzy tygodnie. Rozpoczyna się w ostatnią lub przedostanią sobotę lipca a kończy się w drugą lub trzecią niedzielę sierpnia. Czasami są odstępstwa od tej reguły. Przed 2004 r. Jarmark św. Dominika trwał tylko dwa tygodnie.

Podawane daty terminów Jarmarku św. Dominika na przyszłe lata są spodziewanymi datami orientacyjnymi i mogą ulec zmianie. Daty ustalane są corocznie przez organizatorów Jarmarku.