Dzień Dziadków w Irlandii 2021

Obchody Dnia Dziadków w Irlandii były 1272 dni, czyli 3 lata 5 miesięcy i 25 dni temu.

W 2021 roku obchody Dnia Dziadków w Irlandii przypadły na 27 stycznia (środa).

Dzień Dziadków to święto, które obchodzone jest w wielu krajach na świecie, choćby w USA, Kanadzie, Polsce (Dzień Babci i Dzień Dziadka w osobnych terminach), czy Wielkiej Brytanii. Irlandia pod tym względem ma dużo do nadrobienia, bowiem dzień upamiętniający dziadków to młoda inicjatywa w porównaniu z wymienionymi państwami.

Dzień Dziadków w Irlandii, czyli Grandparents Day, jest częścią Tygodnia Szkół Katolickich. To inicjatywa organizowana w katolickich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, jej uczniowie biorą udział w różnych wydarzeniach, wspólnie się modlą itp. Jeden dzień tego tygodnia, który odbywa się na przełomie stycznia i lutego, poświęcony jest dziadkom. W święto angażuje się również Stowarzyszenie Irlandzkich Dziadków i Babć (The Irish National Grandparents Association).

Seniorzy zapraszani są do szkół, gdzie uczniowie dziękują im za trud włożony w wychowywanie kolejnych pokoleń. W ramach obchodów dzieci i młodzież przygotowują występy muzyczne, przedstawienia, dedykują modlitwę oraz zapewniają poczęstunek. Młodzi mogą posłuchać fajnych wspomnień, dowiedzieć się kilku przydatnych rad, pograć z dziadkami w planszówki i karty. Dzieci zachęcani są również do różnych zadań związanych z seniorami, np. tworzenia drzewa genealogicznego, napisanie eseju, piosenki czy wiersza.

Święto zyskuje w Irlandii coraz większą popularność, dlatego obchodzą je już nie tylko dzieci ze szkół katolickich. Dla wielu osób to dobra okazja, by odwiedzić dziadków w domu czy wybrać się z nimi na wspólny spacer.

Jako, że Dzień Dziadków nie jest jeszcze zakorzeniony w irlandzkim społeczeństwie, niektórzy obchodzą to święto w tym samym terminie co Brytyjczycy, a więc w pierwszą niedzielę września po Święcie Pracy.

Występowanie Dnia Dziadków w Irlandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa30.01.2019Dzień Dziadków w Irlandii 2019
Środa29.01.2020Dzień Dziadków w Irlandii 2020

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 27 stycznia