Karnawał obchodzony jest na całym świecie. Również w niektórych miejscach Polski praktykowane są nadal zwyczaje związane z tym okresem zabawy. Na przykład w czasie zapustów są organizowane pochody przebierańców, zaś wraz z wybiciem północy kończy się szalona zabawa i nadchodzi okres postu. Według innej tradycji na Kaszubach piecze się we wtorek zapustny ciasto zwane „popielnikiem”. Także w różnych miejscach Polski organizowane są pochody, bale oraz zabawy, w których uczestniczą wszyscy chętni.
Ale najsławniejszym karnawałem na świecie jest karnawał w Rio de Janeiro, którego początki sięgają siedemnastego wieku. Główna zabawa trwa o każdej porze przez pięć dni i opiera się na wielkiej paradzie. Tradycyjnie zabawę rozpoczyna słynny pokaz sztucznych ogni, zaś centralnym punktem karnawałowej zabawy jest betonowa konstrukcja zwana sambodromem. W tym miejscu prezentują pokazy taneczne szkoły samby z całej Brazylii.
Kolejnym sławnym karnawałem jest Notting Hill Carnival odbywający się w Londynie. Festiwal został zapoczątkowany przez amerykańskich imigrantów z Karaibów, którzy marzyli o stworzeniu święta, jednoczącego imigrantów karaibskich. Obecnie, co roku w karnawale uczestniczy ponad milion osób, zaś główna trasa pochodu wynosi ponad 5 kilometrów. W czasie karnawału prezentują się najlepsze zespoły oraz orkiestry muzyczne, grające na narodowych instrumentach z Trynidadu i Tobago.
Karnawał to czas zabawy na całym świecie. Wiele państwa ma swoje zwyczaje i tradycje związane z obchodami karnawału. I jak co roku, miliony osób uczestniczy w zabawach przed nadejściem wielkiego postu.