Do najbliższych obchodów Matki Boskiej Bolesnej na Słowacji zostały 163 dni, czyli 5 miesięcy i 10 dni.
W 2025 roku Matki Boskiej Bolesnej na Słowacji przypada na 15 września (poniedziałek).
Święta Matka Bolesna zwana też Siedmiobolesną to patronka Słowacji, która jest nierozerwalnie związana z historią kraju. Jej święto - Sviatok Panny Márie Sedembolestnej – Słowacy obchodzą 15 września.
Miejscem kultu jest wieś Šaštín-Stráže
Kościół Matki Bożej Bolesnej w Szasztinie (Šaštín) został zbudowany w 1736 roku i jest głównym miejscem pielgrzymek wiernych. W kościele znajduje się słynna rzeźba Matki Boskiej, która po latach została uznaną za „cudowną”, co potwierdził swoim dekretem papież Urban VIII. Sama rzeźba ma o wiele dłuższą historię niż kościół. Powstała podobno w 1564 r.i została ufundowana przez Imricha Cobora. Mężczyzna przeżywał kryzys małżeński ze swoją żoną Angelą. Uratowanie związku przypisywali oni właśnie Matce Bożej, dlatego ufundowali jej rzeźbę w formie piety (według niektórych przypowieści to żona ufundowała rzeźbę). Sam autor piety nie jest znany.
Od tego czasu rzeźba służy jako pociecha i źródło duchowej mocy dla wiernych, a szczególnie dla rodzin. Kult piety pochodzącej z Szasztinu potwierdziła Stolica Apostolska w 1927 roku. Matkę Bożą Bolesną jako patronkę Słowacji ogłosił w 1966 roku papież Paweł VI. Rzeźbę podczas swojej wizyty na Słowacji odwiedził Jan Paweł II.
Słowacy w swojej historii zawsze otaczali Matkę Boską i jej siedem bolesnych tajemnic kultem. Łączą jej losy ze swoją niełatwą historią. Do 7 tajemnic należą: proroctwo Symeona, ucieczka do Egiptu, zgubienie Jezusa, spotkanie na Drodze Krzyżowej, ukrzyżowanie i śmierć Jezusa, zdjęcie z krzyża i złożenie do grobu. Święto jest obchodzone również w innych krajach katolickich - do kalendarza świąt zostało dodane w 1814 roku. Na Słowacji jest oficjalnie obchodzone od 1994 roku.
Słowacy tego dnia uczestniczą w Mszy Świętej, udają się na pielgrzymki i zmawiają Ojcze Nasz oraz siedem razy Zdrowaś Maryjo. Jest to na Słowacji dzień wolny od pracy.