Dzień Opakowań 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Opakowań zostało 85 dni, czyli 2 miesiące i 23 dni.

W 2024 roku Dzień Opakowań przypada na 15 września (niedziela).

15 września obchodzony jest Dzień Opakowań. Święto zostało ustanowione przez Polską Izbę Opakowań. Celem Dnia jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na znaczenie przemysłu produkcji opakowań w rozwoju całej gospodarki. Na stronie Izby możemy przeczytać:
"W odpowiedzi na propozycje środowisk związanych z opakowaniami, w sprawie podjęcia działań na rzecz upowszechniania wiedzy o znaczeniu opakowań w życiu współczesnego człowieka oraz o roli przemysłu opakowań w gospodarce, Polska Izba Opakowań w 2007 roku podjęła decyzję o ustanowieniu 15 września "Dniem Opakowań"."

Obecnie trudno sobie wyobrazić produkt bez opakowania. Dzięki rozwojowi nowych technologii, stało się także dodatkowym produktem marketingowym. To w dużej mierze kształt, kolor, wzornictwo opakowania zachęca do zakupu danego produktu.

Polska jest jednym z największych producentów opakowań w Europie. Przemysł opakowaniowy został dostosowany do nowych wymogów rynku, zwłaszcza zachodniego. Współczesne opakowania wyróżniają się nie tylko wyglądem, funkcjonalnością, ale także łatwą utylizacją i biodegradowalnością. Coraz więcej koncernów światowych zaczyna oferować swoje produkty w ekologicznych opakowaniach, które stają się wyznacznikiem jakości towaru.

W 1994 roku powstała Polska Izba Opakowań, która zrzesza ponad 100 producentów związanych z przemyłem opakowaniowym. W ramach swojej działalności, Izba udziela wsparcia w rozwoju przedsiębiorstw, zapewnia usługi edukacyjno-informacyjne, wspiera działania promocyjno-marketingowe, prowadzi bank ofert handlowo-kooperacyjnych czy uczestniczy w procesach tworzenia prawa gospodarczego, polityki przemysłowej lub celnej. Wyspecjalizowanym krajowym ośrodkiem zajmującym się opakowaniami jest Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań w Warszawie. Ośrodek prowadzi badania poświęcone tworzywom sztucznym oraz działania edukacyjne. Według prognoz ekspertów, z każdym rokiem zapotrzebowanie na opakowania będzie coraz większe, zaś przemysł opakowań stanie jedną z najważniejszych gałęzi biznesu.