Międzynarodowy Dzień Sumienia 2025

Do najbliższych obchodów Międzynarodowy Dnia Sumienia zostało 135 dni, czyli 4 miesiące i 14 dni.

W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Sumienia przypada na 5 kwietnia (sobota).

Sumienie, podobnie jak ludzki umysł, to złożone i zaraz fascynujące zagadnienie. Jest naszym wewnętrznym sędzią, który pomaga nam zrozumieć co jest dobre, a co złe, jak mamy postępować. Na jego cześć uchwalono nawet specjalne święto - Międzynarodowy Dzień Sumienia (International Day of Conscience), które przypada 5 kwietnia.

Czym jest sumienie?


Wyrażenia takie jak „mam wyrzuty sumienia”, „sumienie mi nie pozwala” czy „nie miałbym sumienia tak zrobić” są powszechnie używane w społeczeństwie. Warto jednak się zastanowić, czym jest owo sumienie, z naukowo-filozoficznego punktu widzenia?

Sumienie w wielu religiach i nurtach etycznych oznacza wewnętrzne odczucie pozwalające rozróżniać dobro i zło oraz własne postępowanie w tym kontekście, a także innych ludzi. Przykładowo, kradzież czy kłamstwo dla większości osób jest niemoralne, a więc kwalifikuje się jako zły czyn. Prowadzi to w większości przypadków do poczucia winy, czyli przysłowiowych wyrzutów sumienia. Sumienie kieruje się moralnymi kryteriami oceny, w dużej mierze zależnymi od otoczenia społecznego i wychowania człowieka. Dobre i bardzo obrazowe wyjaśnienie tego złożonego pojęcia dostarcza Encyklopedia PWN. Według największego kompendium wiedzy jest to wewnętrzna instancja orzekania moralnego, indywidualne rozeznanie dobra i zła.

Międzynarodowy Dzień Sumienia


Międzynarodowy Dzień Sumienia to święto, którego celem jest upamiętnienie znaczenia ludzkiego sumienia oraz promowanie pokoju i miłości na całym świecie. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich ludzi, niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania, wyznania czy poglądów. Ten globalny projekt ma zakorzenić kulturę pokoju w sercach i umysłach.

Pierwsza edycja święta odbyła się w 2020 roku. Jednym z pomysłodawców święta, które zajmie się ludzkim sumieniem był Jego Królewska Wysokość Książę Khalifa bin Salman Al Khalifa, premier Królestwa Bahrajnu. To on doprowadził do tego, że Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 5 kwietnia Międzynarodowym Dniem Sumienia. Zgromadzenie przyjęło rezolucję na ten temat i nazwało ją „Promowanie kultury pokoju z miłością i sumieniem”. Ma ona zachęcać ludzi do działania na rzecz pokoju, zgodnie z ich osobistą sytuacją i kulturą. Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem godności i praw – warto o tym pamiętać każdego dnia.

Występowanie Międzynarodowy Dnia Sumienia w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa05.04.2023Międzynarodowy Dzień Sumienia 2023
Piątek05.04.2024Międzynarodowy Dzień Sumienia 2024
Niedziela05.04.2026Międzynarodowy Dzień Sumienia 2026
Poniedziałek05.04.2027Międzynarodowy Dzień Sumienia 2027
Środa05.04.2028Międzynarodowy Dzień Sumienia 2028
Czwartek05.04.2029Międzynarodowy Dzień Sumienia 2029
Piątek05.04.2030Międzynarodowy Dzień Sumienia 2030
Sobota05.04.2031Międzynarodowy Dzień Sumienia 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 5 kwietnia