W religii żydowskiej sobota to święty dzień, czyli odpowiednik naszej niedzieli. W krajach zachodnich sobota powszechnie uważana jest za najważniejszy dzień weekendu, idealny do dobrej zabawy. W klubach, kinach, pubach, restauracjach, na domówkach, w parku czy na stadionach jest wyjątkowo tłoczno, bowiem ludzie korzystają z życia, bawią się i zapominają o pracy oraz codziennych obowiązkach. Na potwierdzenie tego można przywołać wiele programów rozrywkowych czy filmów, jak choćby słynna „Gorączka Sobotniej Nocy”. W sobotę odbywa się również finał Eurowizji.
Sobota, podobnie jak niedziela, to dzień, w którym rozgrywane są zawody sportowe - od ligowych spotkań piłkarskich, koszykówki, piłki ręcznej po wyścigi, gale boksu czy MMA.
Sobota jest dniem wyborów w Australii oraz jedynym w Nowej Zelandii, kiedy można przeprowadzić głosowanie.
Dawniej w Szwecji sobota była jedynym dniem tygodnia, w którym dzieci mogły jeść słodycze. Ten pomysł został wprowadzony w celu ograniczenia próchnicy zębów.
Dawny przesąd kupiecki mówi o tym, by w sobotę nie otwierać nowego sklepu. Ten dzień dla handlu, podobnie jak środa, uważany jest za pechowy. Kto liczy na zyski, lepiej niech zaplanuje otwarcie na inny dzień.
Karty z sobotniej historii
- 12 października 1492 Krzysztof Kolumb dotarł do Indii Zachodnich (Antyli) u wybrzeży Ameryki. Sobota jest więc dniem, w którym oficjalnie odkryto Amerykę.
- 31 października 1517 roku Marcin Luter przybił w przedsionku kościoła zamkowego w Wittenberdze słynne 95 tez, które stały się początkiem Reformacji. Więcej o tym można przeczytać w artykule na temat Dnia Reformacji w Niemczech.
- 8 marca 1817 założono Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych. Największa giełda świata założona została jako New York Stock & Exchange Board. Tam dzieją się najważniejsze wydarzenia związane z pieniędzmi.
- od 2 czerwca do 10 czerwca 1979 roku odbyła się I pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Papież wylądował w sobotę na lotnisku Okęcie, witały go tłumy. Tego samego dnia padły historyczne słowa: „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”