Inicjatorem wydarzenia jest Fundacja ITTF, która wierzy, że tenis stołowy to coś więcej niż tylko konkurencja – to narzędzie budowania mostów, wzmacniania więzi społecznych oraz wspierania zdrowego stylu życia. To sport inkluzywny, międzypokoleniowy i uniwersalny – prawdziwa aktywność „na całe życie”.
Historia Światowego Dnia Tenisa Stołowego
Pierwsze obchody miały miejsce w 2015 roku, a przez pierwsze lata święto przypadało na 6 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju, ustanowiony przez ONZ. Od 2021 roku data została zmieniona na 23 kwietnia, aby uczcić urodziny Ivora Montagu, założyciela Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego (ITTF), oraz w celu zwiększenia rozpoznawalności tego globalnego wydarzenia.
Tenis stołowy – trening dla mózgu i ciała
Tenis stołowy, znany także jako ping-pong (choć to nie do końca to samo – o czym niżej), to sport o wyjątkowych korzyściach zdrowotnych. Oprócz poprawy kondycji fizycznej i spalania kalorii, to również doskonały trening mózgu – rozwija koordynację ręka–oko, szybkość reakcji, koncentrację, pamięć i percepcję wzrokową. Gra aktywuje różne obszary mózgu, poprawia zdolności poznawcze, wspiera neuroplastyczność i jest często wykorzystywana w rehabilitacji neurologicznej – np. u osób starszych, po udarach lub z chorobą Parkinsona. To połączenie ruchu, strategii i refleksu sprawia, że jest to nie tylko rozrywka, ale i pełnowartościowy trening dla ciała i umysłu.
Tenis stołowy a ping-pong – czy to to samo?
Choć nazwy te są często używane zamiennie, tenis stołowy i ping-pong różnią się pod względem sprzętu, stylu gry i organizacji. Tenis stołowy (table tennis) to dyscyplina olimpijska z profesjonalnym sprzętem i techniką opartą na rotacji piłki. Ping-pong to jego bardziej rekreacyjna forma – z prostszym sprzętem (rakietki z surowym podłożem) i mniej złożoną techniką. Oba sporty mają wspólną bazę, ale różnią się na poziomie zaawansowania. Co je łączy? Radość z gry i możliwość grania niemal wszędzie – w domu, w klubie, na podwórku czy w hali sportowej.
Świętujmy razem 23 kwietnia – z rakietką w ręku i uśmiechem na twarzy!
Występowanie Światowego Dnia Tenisa Stołowego w innych latach