Europejski Dzień Prostaty 2025

Do najbliższych obchodów Europejskiego Dnia Prostaty zostało 268 dni, czyli 8 miesięcy i 25 dni.

W 2025 roku Europejski Dzień Prostaty przypada na 15 września (poniedziałek).

15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty. Święto jest inicjatywą Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (European Association of Urology) i celebrowane jest od 2006 roku.

Europejski Dzień Prostaty – czego dotyczy?

Prostata to gruczoł powiązany z układem rozrodczym mężczyzny. Pozornie nie jest on mocno sprzężony z przewodem moczowym. Przechodzi przez niego jednak cewka moczowa, czyli przewód, który umożliwia wyprowadzanie moczu z organizmu. Po 45. roku życia u mężczyzn zachodzą zmiany hormonalne. Prowadzą one niekiedy do wzrostu tego gruczołu. Wynikiem takiego procesu jest ucisk na cewkę. Grozi to nie tylko dyskomfortem, ale i poważnymi skutkami zdrowotnymi. W niektórych przypadkach może dojść do infekcji, a nawet uszkodzenia nerek.

Choć brzmi to drastycznie, w rzeczywistości łatwo zapobiec takim sytuacjom, jeśli szybko podejmiemy leczenie. W większości przypadków przyjmowanie odpowiednich leków jest w stanie zatrzymać ten niebezpieczny proces. Niestety, wielu mężczyzn wciąż zaniedbuje tę kwestię i odkłada wizytę u lekarza na ostatnią chwilę. W ten sposób niegroźna dolegliwość przeradza się w duży problem zdrowotny, który rozwiązać może tylko zabieg chirurgiczny.

Europejski Dzień Prostaty – jak go obchodzić?

Europejski Dzień Prostaty ma na celu szerzyć świadomość na ten temat i skłaniać mężczyzn, by wzięli sprawy w swoje ręce, zanim będzie zbyt późno. 15 września to dzień, w którym każdy gentleman po 45. roku życia powinien zaplanować wizytę kontrolną u urologa. Warto poświęcić czas, by zapoznać się z zasadami profilaktyki raka prostaty, uświadomić sobie ryzyko oraz podjąć odpowiednie kroki, by je zminimalizować. W Polsce obchodzimy także Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty. Święto to przypada na 23 czerwca – w Dzień Taty. Ta szczególnie wymowna data przypomina panom, że powinni dbać o swoje zdrowie nie tylko dla siebie, ale w ramach odpowiedzialności za swoich bliskich.