Wniebowstąpienie w Austrii 2024

Do najbliższych obchodów Wniebowstąpienia Pańskiego w Austrii zostało 8 dni.

W 2024 roku Wniebowstąpienie w Austrii przypada na 9 maja (czwartek).

Wniebowstąpienie to ważna część świąt. Przypada w 40. Dzień Wielkanocy, czyli 39 dni od Niedzieli Zmartwychwstania. Tym samym zawsze ma miejsce w czwartek, między 30 kwietnia a 2 czerwca. W Polsce obchody święta są oficjalnie przesunięte na VII Niedzielę Wielkanocną. Mieszkańcy Austrii świętują Christi Himmelfahrt zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą.

Wniebowstąpienie Pańskie – znaczenie

Wniebowstąpienie obchodzone jest jako święto w Kościołach rzymskokatolickim, prawosławnym i anglikańskim. Wydarzenie opisano w Biblii w kilku miejscach. Czytamy o nim w Ewangelii według świętego Marka. Wspomina je również święty Łukasz w opisie życia Chrystusa oraz Dziejach Apostolskich.

Wstępując do nieba, Jezus zakończył swoją ziemską działalność i wrócił do Ojca. Wszystko miało miejsce na Górze Oliwnej, gdzie udał się z uczniami. Jak podaje święty Łukasz, Chrystus uniósł się do góry i przykrył go obłok.

Przez 40 dni po zmartwychwstaniu przebywał z uczniami i ukazywał się im, aby głosić nauki. Według Dziejów Apostolskich przed wstąpieniem do nieba Jezus przekazał apostołom posłannictwo, by głosili ewangelię na całym świecie. Zapowiedział też znaki i cuda dokonywane przez wiernych. Obiecał zesłanie Ducha Świętego, które chrześcijanie świętują 10 dni po Wniebowstąpieniu – w dniu Pięćdziesiątnicy.

Christi Himmelfahrt – obchody w Austrii

W Austrii i krajach niemieckojęzycznych Wniebowstąpienie jest świętem państwowym. Nie ma wielu spójnie określonych zwyczajów praktykowanych z okazji Wniebowstąpienia. Obchody w dużej mierze uzależnione są od regionu.

Jednak tym, co charakterystyczne dla całej Austrii, jest tradycja dni błagalnych (Bitttage). Na wsiach i w mniejszych miejscowościach na trzy dni przed świętem Wniebowstąpienia odbywają się procesje prowadzone polnymi drogami. Wierni modlą się o urodzaj i dobre plony.

W wiejskich kościołach położonych w regionie alpejskim wynosi się figurę Chrystusa na poddasze świątyni. To w symboliczny sposób przedstawia moment Wniebowstąpienia.

Podczas tego święta mieszkańcy Austrii jedzą mięso drobiowe (nawiązanie do nieba). Uroczyste obiady składają się z bażantów, gołębi lub przepiórek. Często podawanym daniem jest kurczak pieczony na puszce piwa. To rozwiązanie dla miłośników grilla, do którego zazwyczaj zachęca pogoda.

Występowanie Wniebowstąpienia Pańskiego w Austrii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek26.05.2022Wniebowstąpienie w Austrii 2022
Czwartek18.05.2023Wniebowstąpienie w Austrii 2023
Czwartek29.05.2025Wniebowstąpienie w Austrii 2025
Czwartek14.05.2026Wniebowstąpienie w Austrii 2026
Czwartek06.05.2027Wniebowstąpienie w Austrii 2027
Czwartek25.05.2028Wniebowstąpienie w Austrii 2028
Czwartek10.05.2029Wniebowstąpienie w Austrii 2029
Czwartek30.05.2030Wniebowstąpienie w Austrii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 9 maja