Dzień Ojca w Niemczech 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Ojca w Niemczech zostało 159 dni, czyli 5 miesięcy i 8 dni.

W 2025 roku Dzień Ojca w Niemczech przypada na 29 maja (czwartek).

Niemcy Dzień Ojca świętują w dość oryginalny sposób, bo tylko tam ujrzymy wesołych mężczyzn ciągnących wozy naładowane alkoholem i jedzeniem.


Historia święta

Dzień Ojca w Niemczech, czyli Vatertag obchodzony jest w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, a więc czterdzieści dni po Wielkanocy. Już w średniowieczu Dzień Wniebowstąpienia nazywano Dniem Ojca. Biblijną podstawą tego święta jest pierwszy rozdział Dziejów Nowego Testamentu, który podaje, że Jezus Chrystus po ukrzyżowaniu „wstąpił do nieba" do swojego Ojca.

Tradycja Vatertag wywodzi się od XVIII wiecznych procesji chrześcijańskich Wniebowstąpienia praktykowanych głównie na terenach wiejskich. Mężczyzna, który miał najwięcej dzieci przewożony był na główny plac wioski w drewnianym wozie, a burmistrz przyznawał mu nagrodę, zwykle duży kawałek szynki. Inna wersja wskazuje na zwyczaj maszerowania przez łąki i pola, by prosić o dobre zbiory w procesjach. Pod koniec XIX wieku element religijny stopniowo zanikał, szczególnie w miastach takich jak Berlin, a grupy mężczyzn organizowały piesze wyprawy z piwem i szynką.

Dzień Wniebowstąpienia jest świętem państwowym w Niemczech od 1934 roku. Z czasem dla wielu mężczyzn stał on się świetnym dniem do odpoczynku i zabawy. Po rozpadzie Niemiec, po wschodniej stronie święto miało status państwowy do 1966 roku. W NRD nadal jednak kontynuowano tradycję Vatertag. Po zjednoczeniu Niemiec Dzień Wniebowstąpienia ponownie stał się dniem wolnym od pracy, a przy okazji dobra okazją do zabawy.

Vatertag regionalnie nazywany jest także Dniem Mężczyzn, czyli Männertag. W landach we wschodnich Niemczech znany jest jako Dżentelmeński Dzień. W Saksonii i Turyngii używany jest również termin „Dzień Człowieka". Rozszerzenie nazwy może być spowodowane tym, że w tych wspólnych wyprawach biorą udział większe grupy mężczyzn, nie tylko ojciec z synem.


Kinder, Küche, Kirche

Die drei K, czyli Kinder, Küche, Kirche (dzieci, kuchnia, kościół). Tak przez wiele lat postrzegano tradycyjną rolę kobiety w społeczeństwie i rodzinie w Niemczech. Autorem tego sloganu był prawdopodobnie cesarz Wilhelm II. W roku 1934 w mowie wygłoszonej do Narodowosocjalistycznej Organizacji Kobiet Adolf Hitler twierdził, że dla niemieckiej kobiety „światem jest jej mąż, jej rodzina, jej dzieci i jej dom". To z kolei jasno pokazuje jaką funkcję spełniał ojciec = jego głównym zadaniem było wyżywienie rodziny i trzymanie dyscypliny.

Po zakończeniu II wojny światowej ruchy feministyczne rozpoczęły walkę o zrównanie w prawach obu płci i przełamanie stereotypów. Współcześnie Die drei K najczęściej tłumaczone jest jako dzieci, kuchnia, kariera. Zmieniła się rola kobiet, ale i mężczyzn. Dziś wielu z nich przejmuje wiele zadań w domu, które kiedyś były przypisane wyłącznie kobietom, jak choćby odkurzanie, zmywanie naczyń czy gotowanie. W niektórych przypadkach sytuacja odwraca się diametralnie, a więc to kobiety bywają głównymi żywicielkami a mężczyźni panami domu.


Vatertag współcześnie

Obecnie w ramach Vatertag mężczyźni wybierają się na tradycyjne wspólne wycieczki, najczęściej wyposażeni w alkohol (przeważnie wino lub piwo) i regionalne jedzenie. Prowiant wożony jest na wózkach, tzw. Bollerwagen. Są to powozy, starsze traktory z przyczepą czy własnoręczne konstrukcje, np. rowery z kilkoma siedzeniami. Celem jest grill na łonie natury, wędkowanie czy imprezy organizowane w plenerze. Jako, że Vatertag to święto, z którego wyłączone są kobiety (w końcu one mają swoje Muttertag), panowie zupełnie nie przejmują się „dress-codem". Wielu z nich folguje sobie i zakłada kolorowe. zwariowane ubrania, popularnością cieszą się też tradycyjne regionalne stroje.

Oczywiście nie wszyscy biorą udział w „pijanych" wędrówkach, wielu niemieckich tatusiów korzysta z urlopu nie po to, by spędzić czas z dziećmi. Tak jak w innych krajach ojcowie dostają kartki z życzeniami i prezenty typowe dla mężczyzn, jak choćby bieliznę, alkohol, bilety na zawody sportowe, gadżety do samochodu, narzędzia, odzież czy biżuterię.


Kontrowersje

Święto z racji swojego charakteru wzbudza kontrowersje u naszych zachodnich sąsiadów. Już samo zestawienie religijnego święta Wniebowstąpienia Pańskiego z suto zakrapianymi alkoholem wypadami za miasto budzi zdziwienie. A przecież tam, gdzie jest kilku mężczyzn i alkohol, nierzadko zdarzają się bójki. Według Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec podczas Vatertag odnotowuje się większą ilość awantur. Ta instytucja informuje również o zwiększonej liczbie wypadków na drogach. To właśnie jest przyczyna ataków na to tradycyjne i niezwykle oryginalne w skali światowej święto.

Występowanie Dnia Ojca w Niemczech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek14.05.2026Dzień Ojca w Niemczech 2026
Czwartek06.05.2027Dzień Ojca w Niemczech 2027
Czwartek25.05.2028Dzień Ojca w Niemczech 2028
Czwartek10.05.2029Dzień Ojca w Niemczech 2029
Czwartek30.05.2030Dzień Ojca w Niemczech 2030
Czwartek22.05.2031Dzień Ojca w Niemczech 2031
Czwartek06.05.2032Dzień Ojca w Niemczech 2032
Czwartek26.05.2033Dzień Ojca w Niemczech 2033

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 29 maja