Wniebowstąpienie we Francji 2024

Do najbliższych obchodów Wniebowstąpienia Pańskiego we Francji zostało 15 dni.

W 2024 roku Wniebowstąpienie we Francji przypada na 9 maja (czwartek).

Dzień Wniebowstąpienia (Ascension) to święto przypominające wiernym o dniu, w którym Jezus Chrystus wstąpił do nieba, będącym ukoronowaniem jego życia na ziemi. We Francji jest to święto państwowe i to właśnie w tym kraju zapoczątkowano tzw. Dni Krzyżowe odprawiane przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego.


Wniebowstąpienie Pańskie we Francji

Wniebowstąpienie Pańskie to uroczystość obchodzona 40 dni po Wielkanocy. Upamiętnia okres, kiedy Chrystus po swoim zmartwychwstaniu przebywał wśród uczniów, który trwał właśnie 40 dni. Zwieńczeniem było wniebowstąpienie Zbawiciela na Górze Oliwnej w obecności apostołów. Historia ta jest opisana w Ewangelii Marka, Ewangelii Łukasza oraz Dziejach Apostolskich. Święto upamiętniające to wydarzenie zaczęto obchodzić w Kościele chrześcijańskim w V wieku. Francuska nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „ascendere" oznaczającego „idź do".

We Francji święto państwowe zostało ustanowione w 1801 roku, wraz z podpisaniem Konkordatu pomiędzy Napoleonem a papieżem Piusem VII. Konkordat nie tylko wprowadził cztery religijne święta: oprócz Wniebowstąpienia także Boże Narodzenie, Wniebowzięcie Mari Panny, Dzień Wszystkich Świętych, ale i przywrócił katolicyzm we Francji, uznając, że jest on religią większości mieszkańców tego kraju.

Czwartek, czyli dzień, w którym przypada Wniebowstąpienie Pańskie we Francji jest ustawowo wolny od pracy i szkoły.

Obchody

Francja jest jednym z państw, gdzie w połowie V wieku zapoczątkowano tzw. Dni Krzyżowe, czyli procesje błagalne odprawiane na trzy dni przed Wniebowstąpieniem Pańskim. Biskup Vienne, św. Mamert, w ten sposób chciał pokonać klęski żywiołowe, które nawiedziły Francję. Błagalne modlitwy o urodzaj i ochronne przed klęskami żywiołowymi połączone były z postem i z procesjami. Za przykładem św. Mamerta poszły inne Kościoły w Galii. Pierwszy synod w Orleanie w 511 roku rozpowszechnił Dni Krzyżowe w całej Francji, a potem w chrześcijańskim świecie. W języku francuskim noszą one nazwę Rogationes. Nazwa Dni Krzyżowe wywodzi się stąd, że modlono się wówczas, idąc w procesji z głównego kościoła do innych świątyń, przy kaplicach i krzyżach przydrożnych. W ten sposób wyglądają również obecne Dni Krzyżowe odprawiane przed Ascension.

Choć to ważne święto religijne, to we Francji kojarzy się przede wszystkim z długim weekendem, nazywanym nad Sekwaną Faire le pont. Nazwa to metafora oznaczająca stworzenie pomostu pomiędzy czwartkiem a weekendem.

Dla Francuzów termin święta to więc najlepsza okazja by wziąć urlop i wyjechać na kilka dni czy po prostu odpocząć. Jedni jadą do Paryża, Marsylii, Saint Tropez albo na wieś, inni spotykają się z rodziną lub przyjaciółmi. Jeśli pogoda sprzyja, wielu Francuzów ten wiosenny weekend spędza na świeżym powietrzu, spacerując czy jeżdżąc na rowerze. W wielu miejscach z tej okazji organizowane są festyny, imprezy plenerowe czy koncerty.

Warto jeszcze wspomnieć o jedzeniu, które uwielbiają Francuzi. Podczas święta spożywa się tradycyjne potrawy, jak foie gras, ale jest też dużo wiosennej żywności, np. młoda jagnięcina, szparagi, najróżniejsze sałatki (z awokado, ziemniaków) zupy, morele, figi czy cytrusy. Do tego, jakby inaczej – ukochane wino.

Występowanie Wniebowstąpienia Pańskiego we Francji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek26.05.2022Wniebowstąpienie we Francji 2022
Czwartek18.05.2023Wniebowstąpienie we Francji 2023
Czwartek29.05.2025Wniebowstąpienie we Francji 2025
Czwartek14.05.2026Wniebowstąpienie we Francji 2026
Czwartek06.05.2027Wniebowstąpienie we Francji 2027
Czwartek25.05.2028Wniebowstąpienie we Francji 2028
Czwartek10.05.2029Wniebowstąpienie we Francji 2029
Czwartek30.05.2030Wniebowstąpienie we Francji 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 9 maja